کوچ پاییزه عشایر خراسان رضوی آغاز شد

خبرگزاری ایرنا :

محمدحسین جعفری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: عشایر برون کوچ شامل تعدادی از عشایر شهرستان قوچان با ۴۵۰ خانوار و بیش از۵۸ هزار رأس دام هستند که در فصل قشلاق به شهرستان مراوه تپه در استان گلستان می روند.

وی ادامه داد: این عشایر با طی مسافت ۳۷۰ کیلومتر و عبور از مسیرهای فاروج، شیروان، بجنورد، مانه و سملقان و ایل‌راههای شلمی و خشتلی به حوزه استان گلستان ( قشلاق مراوه تپه ) وارد و درآنجا مستقر می‌شوند.

سرپرست اداره کل امور عشایر خراسان رضوی گفت: همچنین تعداد ۲۷۴ خانوار از عشایر طایفه طاهری و ایلخانی شهرستان بردسکن با بیش از ۳۱ هزار راس دام به سمت شهرستان طبس در استان خراسان جنوبی رفته و با طی مسافت حدود ۱۳۰ کیلومتر در مناطق قشلاقی کوه سفید و چاه مسافر مستقر می‌شوند.

جعفری افزود: ۱۱۰ خانوار از عشایر خواف با ۱۲ هزار راس دام به شهرستان زیرکوه در استان خراسان جنوبی و ۴۵ خانوار از عشایر شهرستان سبزواربا پنج هزار رأس دام به شهرستان میامی و شاهرود استان سمنان کوچ می‌کنند.

وی ادامه داد: عشایر درون کوچ شامل تعدادی از عشایر شهرستانهای قوچان، چناران، نیشابور و مشهد می‌شوند که در کوچ پاییزه به مناطق قشلاقی استان در شهرستانهای سرخس، کلات و حوزه شهرستان مشهد (میامی) مستقر می‌شوند و بقیه عشایر در مناطق گرمسیری درحوزه همان شهرستانهای خود کوچ می‌ کنند.

سرپرست اداره کل امور عشایر خراسان رضوی گفت: با توجه به هماهنگی‌های انجام شده و در راستای آیین نامه ساماندهی عشایر دستگاههای ذیربط از جمله نیروی انتظامی، بسیج عشایری، آموزش و پرورش، دامپزشکی، منابع طبیعی و بهداشت و درمان  موظفند امنیت و خدمات رسانی مناسب به عشایر در مناطق قشلاقی را تامین کنند.

جعفری به عمده‌ترین فعالیتها و خدمات رسانی به عشایر استان از سوی امور عشایر به ویژه در زمان کوچ عشایر اشاره کرد و افزود: تسطیح و مرمت سه هزار و ۶۱۸ کیلومتر راه های دسترسی به محله‌های عشایری در ۲ نوبت، تامین آب شرب مورد نیاز انسان و دام عشایر از طریق تانکرهای ثابت و سیار، هماهنگی با دستگاههای اجرایی، تامین و توزیع علوفه، سوخت (گاز مایع و نفت سفید) و ارزاق عمومی مورد نیاز عشایر(آرد) از جمله خدمات این اداره کل و شبکه های تعاونی عشایری است.

بیش از یک و نیم درصد جمعیت ایران را عشایر تشکیل می‌دهند و خراسان رضوی نیز دارای ۳۵ طایفه عشایری با هشت هزار و ۲۰۰ خانوار شامل ۳۳ هزار و ۴۵۶ نفر است که در ۱۳ شهرستان و ۳۶۴ محله عشایری (سامانه عرفی) پراکنده اند و در ۶۰ درصد مراتع استان تردد دارند.

مشهد، کلات، سرخس، چناران، قوچان درگز، نیشابور،سبزوار،خوشاب،خواف، کاشمر، خلیل آباد و بردسکن از شهرستانهای دارای عشایر خراسان رضوی هستند. همچنین ۹۳۵ هزار و ۶۱۴ واحد دامی در اختیار عشایر خراسان رضوی است و بر این اساس ۱۲ درصد جمعیت دام سبک استان خراسان به عشایر تعلق دارد. 

مدت حضور عشایرخراسان رضوی در مناطق قشلاقی بر اساس شرایط آب و هوایی پنج ماه از سال است و زمان کوچ پاییزه عشایر از اوایل آذر ماه شروع و حداکثر اواخر فروردین ماه سال بعد در مناطق قشلاقی پایان می‌یابد، ضمناً عشایر کوچ رو از اوایل اردیبهشت ماه از مناطق قشلاقی به سمت مناطق ییلاقی کوچ می‌کنند.

https://dailies.ir/06/11/2022/%da%a9%d9%88%da%86-%d9%be%d8%a7%db%8c%db%8c%d8%b2%d9%87-%d8%b9%d8%b4%d8%a7%db%8c%d8%b1-%d8%ae%d8%b1%d8%a7%d8%b3%d8%a7%d9%86-%d8%b1%d8%b6%d9%88%db%8c-%d8%a2%d8%ba%d8%a7%d8%b2-%d8%b4%d8%af/