کمبود نیروی متخصص در مجموعه‌های اقامتی و گردشگری اردستان

خبرگزاری ایسنا

مهدی مشهدی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: اداره میراث فرهنگی برای دهه فجر امسال دو پروژه قابل توجه را در شهرستان اردستان به بهره‌برداری خواهد رساند.

وی با بیان اینکه مجتمع رفاهی باران اردستان و هتل دربند زواره از پروژه‌های اداره میراث فرهنگی است که به زودی افتتاح خواهد شد، افزود: این پروژه‌ها با هزینه ۴۰۰ میلیارد ریال بخش خصوصی بیش از ۳۰ نفر اشتغال را به‌صورت مستقیم برای شهرستان فراهم کرده است.

لزوم تغییر نگاه مسئولان به گردشگری اردستان

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردستان، تصریح کرد: هنوز نگاه برخی از مسئولان در اردستان به میراث فرهنگی نگاه حمایتی و تعصبی نیست و گاهی مشاهده می‌شود که با این میراث گرانبها نامهربانی می‌شود.

مشهدی با تأکید بر اینکه نگاه مسئولان اردستان باید به حوزه گردشگری و جذب سرمایه‌گذاران تغییر کند و همه دستگاه‌های اجرایی با همکاری هم شرایط را برای رونق گردشگری در شهرستان فراهم کنند، گفت: هنگامی‌که نگاه گردشگری در بین مسئولان تغییر کند و موضوع گردشگری در اولویت دستگاه‌ها قرار گیرد آنگاه این شهرستان به‌عنوان هدف و مقصد گردشگری شناخته خواهد شد.

وی بحران نیروهای متخصص و ماهر در مجموعه‌های اقامتی و گردشگری شهرستان را از چالش‌های جدی این مراکز عنوان کرد و گفت: برخی از مجموعه‌های گردشگری شهرستان حتی از کمبود آشپز ماهر رنج می‌برند و مجبور هستند نیروهای خود را بیرون از شهرستان تأمین کنند. هر جوانی بخواهد در مراکز گردشگری و اقامتی مشغول کار شود شغل برایش وجود دارد.

رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری اردستان با بیان اینکه این اداره چند سال گذشته در جلسات مختلف نسبت به آموزش و تأمین نیروهای ماهر در بخش‌های آشپزخانه، هتل‌داری و مدیریت‌های فنی را تذکر داده بود، ولی اتفاق خاصی نیفتاد و هم‌اکنون مراکز گردشگری با مشکل جدی نبود نیروی ماهر مواجه هستند.

مشهدی با اشاره به پایان عملیات مرمت و بازسازی مسجد بنکویه زواره، گفت: مرمت و بهسازی این مسجد با مشارکت اداره میراث فرهنگی و خیران و صرف هزینه‌ای بالغ بر ۱۰ میلیارد ریال به اتمام رسید. همچنین با تلاش نیروهای اداره میراث فرهنگی عملیات مرمت و بازسازی مسجد خسرو اردستان تا قبل از عید نوروز به اتمام می‌رسد.

ساخت و ساز غیرمجاز مانع ثبت جهانی مساجد جامع می‌شود؟

وی افزود: اداره میراث فرهنگی حدود ۱۰ پرونده میراثی را ثبت ملی برای ارسال کرده، ولی ظاهراً چند وقتی می‌شود که شورای ثبتی به دلیل شرایط کرونا تشکیل نشده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری اردستان در خصوص آخرین وضعیت ثبت جهانی مسجد جامع اردستان، گفت: پرونده ثبت جهانی مسجد جامع اردستان تکمیل و ارسال شده است و اکنون در حال جمع‌آوری مستندات و تشکیل پرونده ثبت جهانی مسجدجامع زواره هستیم.

مشهدی اضافه کرد: مشکلی که در ثبت جهانی این دو مسجد وجود دارد، ساخت و سازهای غیرمجاز است که در چندسال گذشته در اطراف آنها ایجاد شده که پیگیر برگزاری جلسات برطرف کردن مشکلات مربوطه و راه‌های قانونی برای رفع این موضوعات هستیم.

کمبود نیروی متخصص در مجموعه‌های اقامتی و گردشگری اردستان