زنان سرپرست خانوار زیر بار سنگین دغدغه تامین معاش

خبرگزاری ایرنا :

در میان رنگین‌کمان آسیب‌های اجتماعی، زنان زیادی در جامعه هستند که بنا به دلایل مختلف ازجمله فوت همسر یا زندانی شدن سرپرست، طلاق و متارکه باید باقدرت مردانه به زندگی ادامه دهند.

زنان سرپرست خانوار با مشکلات و موانع بسیاری در زندگی روبرو هستند ازجمله تأمین هزینه‌های بالای زندگی مانند اجاره خانه، خوردوخوراک، تحصیل فرزندان و دیگر مشکلات که آسیب‌های جبران‌ناپذیری را بر آن‌ها و جامعه وارد می‌کند.

بر اساس آخرین سرشماری، ۱۹۶ هزار و ۳۰۸ خانوار در استان اصفهان توسط زنان اداره می‌شود.

این اقشار که در طبقه ضعیف اجتماع قرار می‌گیرند در وضعیت اقتصادی فعلی، فشارهای بیشتری را متحمل می‌شوند زیرا اکثر آن‌ها دارای فرزند محصل و دانشجو هستند که علاوه بر رفع مشکلات معیشتی نیازمند تأمین هزینه‌های تحصیلی آن‌ها هم هستند.

بسیاری از آن‌ها به مشکلات متعدد خود ازجمله نداشتن مسکن و اجاره‌های بالا، درآمد پایین و دیگر مشکلات معیشتی اشاره دارند.

صدیقه یمینی بانویی که حدود ۱۰ سال است در نبود همسری که در سن ۴۵ سالگی براثر تصادف درگذشته، سرپرستی یک خانوار چهار نقره در اصفهان را عهده‌دار است، خواستار حمایت بیشتر مسوولان از اقشار همانند خود شد.

وی در گفت‌وگو با ایرنا بابیان اینکه شرایط زندگی به دنبال تورم لحظه‌ای و چندباره در طول سال هرلحظه سخت‌تر می‌شود افزود: زنان سرپرست خانوار به دلیل اینکه بیشتر از دیگر زنان جامعه بر خود فشار جسمی و روحی وارد می‌کنند، زودتر ازکارافتاده می‌شوند.

این زن سرپرست خانوار که زیرپوشش کمیته امداد امام (ره)قرار دارد و از محل تسهیلات اشتغال‌زایی و خودکفایی، برای راه‌اندازی پخت نان خانگی وام دریافت کرده است، گفت: حدود ۶ سال است که این حرفه را برای تأمین معیشت خانواده خود به راه انداختم ولی در ۲ سال اخیر مشکلاتی که مسوولان علت آن را تحریم عنوان می‌کنند باعث شد که برای تأمین مواد اولیه پخت نان که آرد است با مشکل مواجه شوم.

وی آزاد شدن نرخ آرد و کم کردن سهمیه دولتی آن را یکی از چالش‌های شغل خود عنوان کرد و گفت: از سویی با افزایش قیمت نان و پایین آمدن قدرت خرید مردم،درآمد من هم بسیار کمتر شده است.

این زن سرپرست خانوار از مسوولان درخواست کرد که دایره حمایت از زنان سرپرست خانوار را در شرایط اقتصادی موجود گسترده‌تر کنند.

زهرا شریفی  زن سرپرست خانوار دیگری از اصفهان به خبرنگار ایرنا گفت: بیشتر مشکلات و آسیب‌هایی که افراد همانند ما در جامعه با آن مواجه هستند ناشی از فشار اقتصادی است.

وی که حدود پنج سال است که به حرفه تهیه و توزیع سبزی‌های مختلف در اصفهان می‌پردازد، گفت: این زنان اگر بخواهند تا پایان زندگی خودشان به‌تنهایی یک خانواده را اداره کنند نیازمند حمایت بیشتر از سوی نهادهای مسئول هستند.

وی پرداخت تنها یک وام اشتغال با سود پایین را در این شرایط جوابگو ندانست و گفت: باید برای تأمین مسکن و اشتغال پایدار زنان سرپرست خانوار بیشتر از سایر افراد جامعه توجه صورت گیرد.

شریفی  خارج کردن زنان سرپرست خانوار از چرخه حمایتی و پرداخت مستمری سازمان‌های مردم‌نهاد به بهانه دریافت وام اشتغال را کار درستی در شرایط حاضر ندانست و گفت: باید در کنار تلاشی که این زنان برای تأمین معاش زندگی خود و فرزندانشان انجام می‌دهند موردحمایت مادی و پایدار نهادهای حمایتی دولت قرار بگیرند. 

حمایت از زنان سرپرست خانواررویکرد دولت سیزدهم

 بنا به اعلام معاونت امور زنان و خانواده رییس‌جمهور، حمایت از زنان سرپرست خانوار و توانمندسازی آنان در کنار ارتقای جایگاه بانوان در عرصه‌های مدیریتی و دیگر حوزه‌ها از دغدغه‌های جدی دولت است.

براین اساس در سند تحول، زن یک قشر موردحمایت نیست بلکه یک قشر پیشران است که باید جایگاه ویژه زن و خانواده باید حفظ شود و زیرساخت‌های لازم برای شکوفایی آنان محقق شود.

گام مهمی که معاونت امور زنان و خانواده رییس‌جمهور در حوزه زنان سرپرست خانوار برداشته است، نهایی شدن تدوین برنامه جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار است که به همین منظور موانع جذب اعتبار برای اشتغال‌زایی این زنان سرپرست خانوار نیز در حال رفع است.

به همین منظور آسیب‌شناسی گسترده‌ای در دولت سیزدهم در مورد زنان سرپرست خانوار انجام‌شده است؛ با توجه به اینکه در ابتدای برنامه ششم توسعه، سه میلیون و ۵۰۰ هزار زن سرپرست خانوار در کشور وجود داشت این معاونت به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده است که تا پایان برنامه هفتم، هیچ زن سرپرست خانواری بدون اشتغال وجود نداشته باشند.

حمایت تسهیلاتی در راستای سیاست خودکفایی بهزیستی از زنان سرپرست خانوار

مدیرکل بهزیستی اصفهان یکی از  اقدامات بهزیستی را در راستای حمایت از مددجویان به‌ویژه زنان سرپرست خانوار، حمایت تسهیلاتی خودکفایی این نهاد دانست.

ولی‌الله نصر اصفهانی بابیان اینکه در زمان حاضر بالغ‌بر ۱۰ هزار زن سرپرست خانوار زیرپوشش بهزیستی استان اصفهان هستند گفت:  یکی از اهداف مهم و اولویت‌های این نهاد، توانمندسازی مددجویان زیرپوشش این نهاد تا رسیدن به خودکفایی در قالب پرداخت تسهیلات بانکی و مهارت افزایی آنان است.

وی اظهار داشت: در یک سال گذشته حدود سه هزار میلیون ریال تسهیلات در قالب وام اشتغال، بیمه خویش‌فرمایی و وام کارآفرینی به مددجویان زیرپوشش بهزیستی استان ازجمله زنان سرپرست خانوار پرداخت‌شده است.
مدیرکل بهزیستی اصفهان، اعتبارات اشتغال‌زایی را به‌طور عمده شامل پرداخت  وام‌های ۱۰۰ میلیون تومانی عنوان کرد و گفت: عمده وام‌های اشتغال مربوط به مشاغل خانگی و کسب‌وکارهای خُرد تا مشاغل خدماتی، کشاورزی و دامداری در مناطق روستایی و همچنین صنایع‌دستی است.
وی در خصوص رفع مشکلات اشتغال، مسکن و تأمین نیازهای مددجویان، همکاری و مشارکت خیران را خواستار شد و گفت: منابع بهزیستی پاسخگوی تمامی نیازهای این افراد نیست.

توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در اصفهان در کنار کمک‌های تسهیلاتی

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) اصفهان گفت: رسالت این نهاد، علاوه بر کمک به تأمین معاش خانواده‌های زیرپوشش، توانمندسازی آن‌ها به‌ویژه زنان سرپرست خانوار است.

کریم زارع افزود: در زمان حاضر بیش از ۴۴ درصد از جامعه هدف زیرپوشش این نهاد معادل ۵۸ هزار و ۵۸۰ خانوار در استان، زنان سرپرست خانوار هستند.

وی اظهار داشت: این زنان به‌طور عمده به دلایلی ازجمله فوت یا زندانی شدن سرپرست، طلاق و متارکه و بنا بر با نیازسنجی خانواده، تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) قرار دارند.

 مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) اصفهان افزود: برخی از مشکلات جامعه، زنان را به سمت طلاق و یا تحمیل نگهداری از یک یا ۲ فرزند بدون سرپرست می‌کند، برخی از این افراد از سوی خانواده‌ها طردشده و بسیاری از مشکلات گریبان گیر آن‌ها می‌شود.
وی بابیان اینکه کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره)با ارائه خدمات متنوع از زنان زیرپوشش، حمایت می‌کند افزود: برای توانمندسازی این اقشار علاوه بر پرداخت مستمری، با مشاوره، هدایت شغلی و یا پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه برای آن‌ها  اشتغال ایجاد می‌شود.

به گفته وی، همچنین بر اساس احصا مشکلات توسط مددکاران امداد، با پرداخت وام کارگشایی، ودیعه یا کمک‌هزینه خرید مسکن به آن‌ها خدمت‌رسانی می‌شود.

زارع افزود: خدمات حمایتی برای معیشت، تحصیل و جهیزیه فرزندان این افراد با کمک خیران انجام می‌شود و همچنین آموزش‌هایی برای توانمندسازی آنان ارائه می‌شود.

زنان سرپرست خانوار زیر بار سنگین دغدغه تامین معاش