افزایش عمر فرسودگی تاکسی‌ها از ۱۰ سال به ۱۳ سال در مشهد

خبرگزاری ایسنا

در چهلمین جلسه علنی ششمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد که امروز در تالار شهر برگزار شد، طرح اعطای تسهیلات بازسازی ناوگان تاکسیرانی تصویب شد. براساس این طرح به سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی اجازه داده می‌شود، به منظور بازسازی ۷۰۰ دستگاه تاکسی با عمر بین چهار تا ۱۳ سال فعال در ناوگان تاکسیرانی مشهد نسبت به پرداخت مابه‌التفاوت سود تسهیلات بانکی با تسهیلات قرض‌الحسنه به بانک(مازاد بر چهار درصد و تا سقف ۱۸ درصد) مطابق نرخ مصوب تسهیلات بانکی اعلامی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اقدام کند. تسهیلات پرداختی مشمول این مصوبه حداکثر تا سقف ۴۰ میلیون تومان و با بازپرداخت حداکثر ۳۶ ماه خواهد بود.  

حسن کریمدادی، رئیس کمیسیون خدمات‌ شهری و محیط‌ زیست شورای اسلامی شهر مشهد، به شورای اسلامی تذکر داد کجای دنیا عمر خودرو را افزایش می‌دهند. عمر فرسودگی تاکسی‌ها ۱۰ سال بوده اما آن را ۱۳ سال کرده‌اند. برای خودروی داخلی با مشکلات زیست‌محیطی و آلودگی باید اینگونه سیاست‌گذاری ‌کنیم؟

در ادامه این جلسه طرح نامگذاری تعدادی از معابر فرعی به نام شهدا تصویب شد. براساس این طرح در منطقه یک معبر فرعی شهید کلاهدوز ۴۲ واقع در بلوار کلاهدوز به نام شهید سیدرضا حسینی حسنقه، در منطقه پنج معبر فرعی شهید آوینیسه واقع در بلوار شهید آوینی به نام شهید حسن ابراهیمی، در منطقه ۶ معبر فرعی بسیج ۳۳ واقع در بزرگراه بسیج به نام شهید رضا زارع‌پور قلعه نو منطقه و در منطقه هفت معبر فرعی شهید حجت‌الاسلام اصلانی۶۳ به نام شهید مجتبی رنجبر ضیاءالدین نامگذاری شود.

استفاده رایگان جانبازان و خانواده‌های شهدا از پارک حاشیه‌ای و غیرحاشیه‌ای شرکت تات

همچنین طرح استفاده رایگان از پارک حاشیه‌ای و غیرحاشیه‌ای شرکت تات از دیگر دستورکارهای این جلسه بود که به تصویب رسید.

براساس این مصوبه جانبازان با درصد جانبازی ۲۵ تا ۵۰ درصد و نیز خانواده شهدا شامل پدر، مادر، همسر و فرزندان برای مدت ۲ ساعت در خیابان‌های گروه الف و چهار ساعت در روز برای خیابان‌های گروه ب و ج و جانبازان با درصد جانبازی ۵۰ درصد و بیشتر و خودروهای دارای پلاک ویژه معلولان(خارج از فضای پارک ویژه معلولان) برای مدت ۶ ساعت در روز از تخفیف ۱۰۰ درصدی هزینه پارکینگ‌های حاشیه‌ای و تخفیف ۵۰ درصدی هزینه پارکینگ‌های غیر اشیه‌ای متعلق به شهرداری، صرفا برای یک خودرو از هر یک از مشمولان برخوردار است.

همچنین شهرداری مکلف است آثار مالی اجرای این مصوبه را در آلبوم اصلاح بودجه سال ۱۴۰۱ شهرداری منعکس کند.

حسن موحدیان، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد، ضمن اشاره به آغاز عملیات ساماندهی اراضی پادگان لشکر ۷۷ ارتش اظهار کرد:  ساماندهی اراضی پادگان ثمره یک کار جمعی بود و خرسندیم که در ابتدای کار شاهد باز شدن خیابان ارشادالرضا(ع) با برداشتن سیم‌های خاردار بودیم. امیدواریم در تداوم این هماهنگی و همدلی بین همه مسئولان و دستگاه‌ها ادامه فرآیند نیز به سرانجام برسد.

وی افزود: افراد فرومایه‌ای روز گذشته یکی از چهره‌های مجاهد در سوریه و مدافعان حرم حضرت زینب(س) را در اقدامی کوردلانه به شهادت رساندند. شهدا زمانی که مقام رفیع شهادت نائل می‌آیند، مجاهدت‌ آن‌ها بر دیگران روشن می‌شود. شهید حسن صیاد خدایی از بزرگان عرصه مجاهدت جبهه مقاومت بوده و انتقام روز اخیر بی‌ارتباط با رشادت‌های وی نبوده است.

موحدیان گفت: امیدواریم با تلاش‌های نیروهای امنیتی افراد ذلیل و ملعون مشارکت‌کننده در این اقدام هرچه زودتر دستگیر و به سزای اعمال ناشایست خود برسند.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با گرامیداشت سه خرداد ماه سالروز آزادسازی خرمشهر و یاد و خاطره شهید محمد جهان‌آرا ادامه داد: این روز را به دلاورمردان ارتش غیور ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و لشکر ۷۷ پیروز خراسان که سهم بسزایی در این عملیات داشتند، تبریک عرض می‌کنیم.

همچنین در این جلسه غلامحسین صاحبی، عضو کمیسیون خدمات‌ شهری و محیط‌ زیست شورای اسلامی شهر مشهد که به دلیل بیماری برای مدتی در جلسات شورا حضور نداشت و در بیمارستان بستری بود، گفت: سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر را با یاد و نام شهدا گرامی می‌داریم.  

فاطمه سلیمی، نایب رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا نیز در تذکری به شهردار گفت: معاونت فرهنگی سه درصد بودجه مدیریت شهری را می‌گیرد و در مقابل بقیه معاونت‌ها ۱۶ و ۱۹ درصد دریافت می‌کنند. چابک‌سازی چارت در حوزه فرهنگی در این دوره جای شرمساری دارد؛ چرا چابک‌سازی باید از کمیسیون و معاونت فرهنگی آغاز شود؟

 

https://dailies.ir/24/05/2022/%d8%a7%d9%81%d8%b2%d8%a7%db%8c%d8%b4-%d8%b9%d9%85%d8%b1-%d9%81%d8%b1%d8%b3%d9%88%d8%af%da%af%db%8c-%d8%aa%d8%a7%da%a9%d8%b3%db%8c%d9%87%d8%a7-%d8%a7%d8%b2-%db%b1%db%b0-%d8%b3%d8%a7%d9%84/