پانزدهمین نمایشگاه تخصصی صنعت استان مرکزی گشایش یافت 

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار ایرنا، استاندار مرکزی در آیین افتتاح این نمایشگاه افزود: برگزاری نمایشگاه تخصصی صنعت استان از رویدادهای مهم اقتصادی کشور است و به لحاظ موقعیت برگزاری نمایشگاه و همچنین حضور شمار زیادی از شرکت های مهم و موثر در زنجیره صنعت کشور از اهمیت زیادی برخوردار است.
فرزاد مخلص الائمه ” بیان کرد: استان مرکزی ساحلی نیست اما ظرفیت های متعددی در حوزه اقتصاد دریایی دارد که انتظار می رود در اسرع وقت ستاد معین اقتصاد دریا در استان ایجاد و توانمندی و ظرفیت‌های استان در این حوزه در مناطق ساحلی کشور معرفی شود تا یک گام بلند دیگر در اقتصاد صنعتی استان برداشته شود.
وی گفت: استان مرکزی قطب سوم صنعتی کشور و به لحاظ تنوع صنایع رتبه نخست و از حیث صنایع غیرنفتی استان جایگاه برجسته ای دارد که امید است با تعامل و هم افزایی بخش خصوصی و دولت، حوزه اقتصادی در استان بیش از گذشته تقویت شود.
مدیرکل صنعت معدن و تجارت استان مرکزی نیز در این آیین گفت: شاخصه صنعتی استان مرکزی به لحاظ تنوع تولید در کشور مطرح است چرا که در این استان هفت هزار و ۹۰۰ قلم کالا تولید می شود که از این لحاظ رتبه نخست و به لحاظ صنایع مادر در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی جزو استان های سرآمد کشور است.
علی جودکی افزود : استان مرکزی با دارا بودن بیش از سه هزار واحد صنعتی نقش برجسته ای در تولید حاصل داخلی کشور دارد و این نمایشگاه میزبان ۱۲۰ شرکت تولیدی و بنگاه اقتصادی از استان مرکزی، تهران ، اصفهان و آذربایجان شرقی است.
وی تاکید کرد: امید است در نمایشگاه بعدی در شاخصه های مدنظر  وزارت صمت، رتبه برتر را داشته باشیم که میزبانی نمایشگاهای بین المللی به استان مرکزی داده شود.
مدیر کل صنعت معدن و تجارت استان مرکزی اظهار داشت: ایجاد تعامل و همکاری مناسب میان صنعت و دانشگاه از رویکردهای محوری این اداره کل است و با بهره گیری از ظرفیت های دانشگاهی و شرکت های دانش بنیان استان می توان گام موثری در راستای تقویت و توسعه اقتصادی استان برداشت.
امکان همکاری ایران و سنگال در زمینه پتروشیمی
سفیر سنگال نیز در این ایین بیان کرد: ایران و سنگال در زمینه پتروشیمی می‌توانند همکاری مشترک داشته باشند.
سالیو نیانگ دیانگسوم بیان کرد: تاکنون سفری به استان مرکزی نداشتم، اما از وجود پتانسیل های این استان بسیار شنیده بودم که اکنون با حضور در این گردهمایی بزرگ این پتانسیل‌ها  مشهود بود.
وی با اشاره به اینکه ایران و سنگال شباهت های زیادی دارد گفت: این دو کشور می توانند در زمینه پتروشیمی فعالیت های مشترک بسیاری داشته باشند؛ همچنین این استان نه تنها در زمینه صنعت بلکه در زمینه کشاورزی توانمندی های بسیاری دارد و باید همکاری سنگال و استان در زمینه کشاورزی تقویت شود.
 سفیر سنگال ادامه داد:  همچنین تولید ماشین آلات کشاورزی اهمیت بسیاری دارد و استان در این زمینه فعال است و اشتیاق زیادی برای بازدید از صنایع تولید کننده این ماشین آلات در استان دارم. 
وی عنوان کرد در شانزده دسامبر نمایشگاه تجارت در سنگال برگزار می شود که فعالان اقتصادی استان را به بازدید از این نمایشگاه دعوت می کنم.
سفیر اوگاندا نیز با بیان اینکه استان مرکزی پتانسیل های بسیاری در اختیار دارد گفت: اقتصاد ایران به صورت ویژه وابسته به نفت خام است و برای فرآوری آن همکاری مناسبی بین ایران و اوگاندا  می تواند شکل گیرد.
محمد تزیکوبا کیسامبیر “افزود:  اوگاندا در زمینه چای قهوه و آهن توانمندی های بالایی دارد و می توان زمینه همکاری دو جانبه را فعال کرد همچنین در حوزه محصولات  کشاورزی نیز ظرفیت های بسیاری در این کشور وجود دارد.
وی تاکید کرد: اوگاندا کشوری نفت خیز است و اجازه دهید از استانداردهای ایران که در زمینه فناوری بسیار بالاست بهره گیری کنیم.

پانزدهمین نمایشگاه تخصصی صنعت استان مرکزی گشایش یافت