معجزه شعله‌های کوچک آبی

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا، استان کهگیلویه و بویراحمد با برخورداری از منابع طبیعی فراوان و کم نظیر از جمله جنگل‌های بلوط در دامنه کوه زاگرس یکی از مناطق زیبا و بکر کشور محسوب می شود که با توجه به سخت گذر بودن بیشتر مناطق آن، خدمات رسانی طی این سالها به سختی انجام می شد.

در طی سالهای گذشته به دلیل ضعف زیرساخت‌های مناسب به ویژه در حوزه گازرسانی مردم روستاها در استان کهگیلویه و بویراحمد برای تأمین سوخت  و گرمای مورد نیاز خانواده به قطع درختان می پرداختند.

 

معجزه شعله‌های کوچک آبی

علاوه بر تخریب جنگل از سوی مردم این سرمایه عظیم در سریال‌های آتش‌سوزی و مزه کردن سود فروش زغال به دهان سودجویان هر روز نیز بیشتر دچار زوال می شد.

مناطق روستایی استان کهگیلویه و بویراحمد با توجه به قرار گرفتن در موقعیت خاص جغرافیایی و سخت گذر بودن مناطق برای خدمات رسانی با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند.

یکی از دلایل اصلی عدم برخورداری از امکانات و خدمات در مناطق روستایی از زبان مسئولان صعب‌العبور بودن این مناطق بوده، موضوعی که انجام هر گونه زیرساخت‌ را در مناطق روستایی با هزینه‌های هنگفت همراه کرده‌ است.

معجزه شعله‌های کوچک آبی

بر اساس گزارش های دفتر امور روستایی استانداری کهگیلویه و بویراحمد ظرف یک دهه گذشته افزون بر ۵۹۰ روستا در این استان خالی از سکنه شده‌اند.

توجه به ایجاد زیرساخت‌های مختلف از جمله گازرسانی در مناطق سردسیری از اهمیت خاصی برخوردار است با توجه به اینکه بخش های قلعه رئیسی و دیشموک از ساکنان حاشیه جنگل‌های بلوط هستند، به دلیل نبود خط انتقال لوله گاز، در زمستان‌های سرد از چوب جنگل استفاده ولی طی یکسال اخیر  با آمدن لوله گاز علاوه بر مهاجرت معکوس به روستا، این شعله‌های کوچک آبی ، جای سوختن زرد رنگ چوب جنگلی را به نوعی گرفت و نفس تازه ای را به ریه های تنفسی زاگرس تزریق کرد.

 سالانه حدود ۱۵ هزار درخت بلوط با تیشه روستانشینان در مناطق دورافتاده کهگیلویه و بویراحمد نابود می شود زیرا که هم سوختی ارزان و هم به آسان ترین راه قابل دسترسی هستند

گازرسانی رویایی که رنگ واقعیت گرفت

منطقه قلعه رئیسی و دیشموک در شهرستان کهگیلویه از جمله مناطق دارای مشکلات فراوان در حوزه روستایی است، که نبود امکانات اولیه روند مهاجرت از این بخش ها را سرعت بخشید.

موضوع گازرسانی به بخش های قلعه رئیسی و دیشموک مطالبه ای بود که با تلاش و همکاری مسئولان و مردم در مهرماه سال ۹۴ روند اجرایی آن آغاز شد.

معجزه شعله‌های کوچک آبی

در گذشته برخی کارشناسان به دلیل مسافت طولانی ، سخت گذر بودن مسیر و هزینه زیاد ، اجرای طرح گازرسانی به قلعه رئیسی و دیشموک را غیر ممکن می دانستند.
با وجود هزینه بر بودن اجرای این طرح مطالبه مهم مردم رنگ واقعیت گرفت  و با گازرسانی به دورترین روستاها از جمله رودسمه و سرهنگ دیشموک علاوه بر رفع دغدغه هزاران خانواده درختان نفس آسوده برای خواب زمستانی خواهند کشید و برداشت چوب جنگلی برای گرم شدن خانه‌ها، به پایان خودش نزدیک خواهد شد. 

تخریب جنگل چالشی که روبه کاهش است

راضیه آبروشن کارشناس منابع طبیعی در این رابطه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به کوهستانی بودن استان کهگیلویه وبویراحمد و کمبود زیرساخت های رفاهی بیشتر مردم روستاهای استان در سالهای گذشته از چوب درختان  به منظور تامین سوخت برای گرمایش، پخت و پز استفاده می کرند.

وی با اشاره به تاثیر مثبت توسعه شبکه گازرسانی روستایی در استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: حفظ جنگل‌ها، جلوگیری از نابودی درختان، پرهیز از مصرف سوخت‌های فسیلی، کمک به محیط زیست و ارتقای رفاه عمومی روستاییان اصلی‌ترین نتیجه آن به‌ شمار می‌رود.

آبروشن تصریح کرد: شعله های آبی رنگ گاز، سوز سرمای زمستان در برخی مناطق روستایی کهگیلویه و بویراحمد را کاهش داده و نقش مهمی در کاهش استفاده خانواده ها از چوب درختان به عنوان سوخت داشته است.

وی بر فرهنگ سازی در حفاظت از منابع طبیعی و جنگلی در سطح استان تاکید کرد و گفت: با افزایش مناطق روستایی متصل به شبکه گاز چالش تخریب جنگل به یک فرصت برای احیا تبدیل خواهد شد.

معجزه شعله‌های کوچک آبی

جنگل های کهگیلویه و بویراحمد که جزئی از منطقه زاگرس محسوب می شود، ۸۰۰ هزار هکتار جنگل مساحت دارد و  بر اساس گزارش ها از وسعت ۶ میلیون هکتاری جنگل‌های منطقه زاگرس به دلایل مختلف یک میلیون هکتار آن از بین رفته است.

بر اساس مطالعات انجام شده در جنگل‌های زاگرس ۲ هزار و ۳۷۲ گونه گیاهی شناسایی شده است و افزون بر ده ها فایده جنگل ها در زندگی بشر این ثروت ارزشمند ملی محل زیست ۶۱ گونه پستاندار، ۲۷ گونه ماهی، ۱۶۷ گونه پرنده و ۳۷ گونه خزنده است که این وظیفه شهروندان را برای صیانت از آن بیشتر کرده است.

گازرسانی به بخشهای محروم و دورافتاده  دیشموک و قلعه رئیسی و ۱۴۰ روستای از سال ۹۴ وارد فاز اجرایی شد و با گذشت ۷ سال از این طرح شعله های گرما بخش آن در دورترین روستاهای بخش دیشموک و چاروسا امیدهای زیادی را برای توسعه بیشتر این بخش ها فراهم کرده است.

 

معجزه شعله‌های کوچک آبی

رئیس شرکت گاز کهگیلویه با اشاره به پیشرفت خود طرح گازرسانی به بخش های قلعه رئیسی و دیشموک گفت: این طرح در ۱۰ فاز اجرایی شده و هم اکنون در مراحل اجرای پایانی است.

هم اکنون کار گازرسانی به ۶۲ روستای در ۲ بخش درحال انجام است.

مسعود یدالهی بیان کرد: هم اکنون کارگازرسانی به ۶۲ روستا در حال انجام است که پیش بینی می شود تا دهه فجر این تعداد روستا به شبکه گازرسانی متصل شوند.

وی تصریح کرد: با بهره برداری از این پیمان تعداد روستاهای گازدار بخش چاروسا به۷۳ و بخش دیشموک به ۴۸ روستا افزایش خواهد یافت.

یدالهی مبلغ قرارداد این پیمان را ۸۲ میلیارد تومان اعلام کرد.

وی تعداد روستاهای گازدار دار شهرستان کهگیلویه را ۱۹۱ روستا و تعداد مشترکین را نیز ۳۱ هزار مشترک  اعلام کرد.

گازرسانی خدمت ماندگار دولت

استاندار کهگیلویه وبویراحمد طرح گازرسانی به شهرهای قلعه رئیسی و دیشموک را خدمت ماندگار دولت به مردم دانست و گفت: با وجود هزینه بر بودن اجرای این طرح ، گازرسانی به رروستاهای دورافتاده و محروم بخش های قلعه رئیسی و دیشموک باعث شد ساکنان این دو بخش طعم شیرین خدمت رسانی دولت را  بچشند.

سید علی احمدی تأمین سوخت پایدار، جلوگیری از قطع درختان جنگلی، رفع نارضایتی‌های مردم این مناطق، کاهش مصرف بی‌رویه سوخت فسیلی و تسریع در توسعه همه جانبه را از مهمترین فواید گازرسانی به بخش‌های قلعه رئیسی، دیشموک و روستاهای اقماری در شهرستان کهگیلویه عنوان کرد.

معجزه شعله‌های کوچک آبی

وی گازرسانی به بخش های دشمن زیاری، قلعه رئیسی و دیشموک را از مطالعات به حق مردم کهگیلویه خواند و افزود: این مطالبه عمومی طی یکسال اخیر در دولت سیزدهم در راستای محرومیت زدایی روند اجرایی خوبی داشته است.

۹۷۷ روستا در کهگیلویه و بویراحمد گازرسانی شده است

مدیرعامل شرکت گاز کهگیلویه و بویراحمد گفت: مناطق شهری استان کهگیلویه و بویراحمد ۱۰۰ درصد و مناطق روستایی قابل گازرسانی استان ۹۰ درصد گازرسانی شده است.

ریحان بهادر افزود: ۱۰ درصد باقی مانده در مناطق روستایی استان در شهرستان های مختلف از جمله بهمئی، لنده، چرام، کهگیلویه، بویراحمد و دیگر  شهرستان ها قرار دارند.

وی تصریح کرد: از مجموع یک هزار و ۱۱۵ روستای قابل گاز رسانی استان ۹۷۷ روستا گازرسانی شده اند.

بهادر گازرسانی به بخش های قلعه رئیسی و دیشموک را در مراحل پایانی اجرا دانست و گفت: تعداد زیادی از روستاهای دور افتاده بخش دیشموک به برکت نظام و دولت مردمی از نعمت گاز بهره مند شدند. 

وی بیان کرد: با بهره برداری کامل از این طرح در شهر قلعه رئیسی ۷۳۲خانوار و در دیشموک ۹۷۸خانوار و ۱۶۰ روستای در طول مسیر گازرسانی شد.

بهادر طول شبکه گازرسانی به قلعه رئیسی را ۷۳ کیلومتر و دیشموک را ۹۰ کیلومتر اعلام کرد و گفت:امید می رود تا سال ۱۴۰۳ طبق برنامه ریزی های انجام شده استان سبز اعلام شود.

نماینده مردم کهگیلویه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به فعالیت های صورت گرفته در پروژه گازرسانی به بخش های قلعه رئیسی و دیشموک گفت: روند اجرایی این پروژه مطلوب است.

حجت الاسلام سید محمد موحد افزود:  این طرح پس از سال ها بررسی و کار کارشناسی در مراحل پایانی است و بهره برداری از آن در توسعه این منطقه نقش بسزایی خواهد داشت.

وی از همکاری و همراهی همه مسئولان در اجرای این پروژه مهم تقدیر کرد.

۱۶۸ هزار خانوار در استان کهگیلویه و بویراحمد از نعمت گاز طبیعی بهره مند هستند که از این تعداد ۱۲۲ هزار و ۶۰۰ خانوار شهری و ۴۵ هزار و ۴۰۰ خانوار روستایی است.

با این وضعیت ۹۷ درصد کل خانوارهای شهری و ۷۲ درصد خانوارهای روستایی استان از این نعمت خدادادی بهره مند شده اند.

کهگیلویه و بویراحمد با جمعیتی حدود ۷۲۳ هزار نفر دارای یکهزار و ۶۷۶ روستای دارای سکنه بر اساس سرشماری عمومی نفوس مسکن سال ۹۵ است.

 

معجزه شعله‌های کوچک آبی