آمریکا: آزمایش‌های موشکی کره شمالی شورای امنیت را به سخره گرفته است

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در انتقاد تلویحی از چین و روسیه روز جمعه گفت که آزمایش‌های موشکی کره شمالی باعث تمسخر شورای امنیت شده است.

لیندا توماس گرینفیلد، نماینده آمریکا در سازمان ملل در جلسه شورای امنیت سازمان ملل گفت: «این اعضا همه تلاش خودشان را کرده‌اند تا تخلفات مکرر کره شمالی را توجیه کنند و در عوض، کره شمالی را تقویت کرده‌اند و این شورا را به سخره گرفته‌اند.

کره جنوبی روز پنجشنبه اعلام کرد کره شمالی سه موشک بالستیک کوتاه‌برد شلیک کرده است. اعلام شلیک این موشک‌ها دقایقی پس از آن انجام شده که «پاک جونگ چون» دبیرکل کمیته مرکزی حزب حاکم کره شمالی اعلام کرد: «گزارش شده که آمریکا و کره جنوبی رزمایش هوایی مشترک به اسم “طوفان هوشیار” را تمدید کرده است».

این مقام کره شمالی در بیانیه خود که از سوی رسانه رسمی این کشور منتشر شده است، در واکنش به تمدید برگزاری این رزمایش، آن را «انتخابی بسیار خطرناک و اشتباه» توصیف کرد.

پاک جونگ چون در این بیانیه افزود: «تصمیم غیرمسئولانه آمریکا و کره جنوبی در حال وخیم‌تر کردن اوضاع فعلی است که ناشی از اقدامات نظامی تحریک‌آمیز نیروهای متحد بوده و به سمت وضعیت غیر قابل کنترل پیش می‌رود».

پیش از آن، رسانه‌های محلی بامداد پنجشنبه از شلیک مجدد موشک بالستیک توسط کره شمالی به سمت دریای شرقی (دریای ژاپن) خبر داده بودند.

همچنین ارتش کره جنوبی روز چهارشنبه اعلام کرد که نظامیان کره شمالی حداقل ۱۰۰ گلوله توپخانه به سمت دریای شرقی (دریای ژاپن) شلیک کردند که در مرز دریایی حائل بین دو کره فرود آمدند.

در آن بیانیه آمده بود که ارتش کره شمالی طی هفت ساعت، علاوه بر ۱۰۰ گلوله توپخانه، حداقل ۱۷ فروند موشک بالستیک و دیگر انواع موشک‌ها را به سمت دریای شرقی شلیک کرد.

ساعاتی بعد از انتشار این بیانیه، ارتش کره جنوبی در بیانیه‌ای تازه اعلام کرد که کره شمالی در روز چهارشنبه علاوه بر ۱۷ موشک قبلی، ۶ موشک دیگر نیز شلیک کرده است.

پایان پیام/


آمریکا: آزمایش‌های موشکی کره شمالی شورای امنیت را به سخره گرفته است