ناآرامی‌های سیاسی در «باکو» و بازداشت گسترده معترضان

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، رسانه‌ها روز سه شنبه  از برگزاری تجمعات مردمی در  شهر «باکو» پایتخت جمهوری آذربایجان علیه دولت این کشور و دستگیری گسترده مخالفان از سوی نیروهای امنیتی خبر دادند.

به گزارش منابع خبری، احزاب مخالف دولت «الهام علی اف» رئیس جمهور آذربایجان  از جمله حزب اپوزیسیون «جبهه مردمی» هواداران خود را به برگزاری تجمعاتی در روز سه شنبه دعوت کردند. بر اساس گزارش رسانه‌های محلی، پلیس ساعاتی قبل از تجمع برنامه ریزی شده شروع به دستگیری اعضای احزاب و سایر شرکت کنندگان کرد و مانع گفت‌وگوی آن‌ها با خبرنگاران حاضر در این مراسم شد. یکی از خواسته‌های هواداران حزب جبهه مردمی اجرای اصلاحات دموکراتیک بود.

 

حاضران در این تجمعات خواهان آزادی زندانیان سیاسی و افزایش حقوق بازنشستگان شدند. شعار  برخی حاضران در این تجمعات اعتراضی «آزادی» و «استعفای علی اف» بود.

 

یک رسانه جمهوری آذربایجان نیز در این  زمینه گزارش داد که معترضان توسط پلیس بازداشت و به داخل خودروهای پلیس برده شدند. این منبع خبری به حضور بانوان در این تظاهرات اشاره کرد  و نوشت این تظاهرات ساعت ۴:۲۰ بعد از ظهر سه شنبه به پایان رسید.

 

آخرین تظاهرات ضد دولتی در جمهوری آذربایجان در  ماه می ۲۰۲۲ برگزار شد. در آن برهه نیز اقشار مختلف جمهوری آذربایجان از جمله دانشجویان با حضور در خیابان‌ها استعفای علی اف را خواستار شدند. پلیس و نیروهای امنیتی جمهوری آذربایجان در دور قبلی تظاهرات با استفاده از  باتوم، پرتاب گاز اشک آور و دستگیری‌های گسترده با معترضان مقابله کردند.

در تداوم جو  اختناق و سرکوب در جمهوری آذربایجان، منابع خبری چندی قبل از دستگیری «اهلیمان رستم‌ اف»، واعظ شیعه و امام جماعت مسجد «حاجی جواد» در باکو، توسط سرویس‌های امنیتی دولتی علی اف خبر دادند.

رستم اف از  شخصیت‌های برجسته شیعه در جمهوری آذربایجان است. «قاسم رستم‌اف»، پسر رستم اف در مصاحبه‌ای گفت که ماموران  امنیتی ۱۵ کتاب مذهبی را که متعلق به پدرش بود، مصادره کردند. 

پایان پیام/


ناآرامی‌های سیاسی در «باکو» و بازداشت گسترده معترضان