زلنسکی از ایتالیا سامانه‌های ضد هوایی درخواست کرد

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «ولودیمیر زلنسکی»، رئیس جمهور اوکراین در مصاحبه با روزنامه ایتالیایی «کوریرا دلا سرا» در پاسخ به این پرسش که آیا درخواست‌ مشخصی از ایتالیا دارد گفت: «ما به سلاح‌های ضدهوایی نیاز داریم. این برای ما حیاتی است.»

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، زلنسکی در ادامه این مصاحبه اظهار کرد، اوکراین خواستار آن است که آوارگان بازگردند، اقتصاد بازسازی شود و بچه‌ها به مدرسه برگردند.

او ادعا کرد: «ما برای این منظور نیازمند اسلحه برای مقابله با حملات هوایی و تضمین امنیت غیرنظامیان هستیم. ایتالیا به همراه فرانسه و آلمان سامانه‌های ضد هوایی تولید می‌کند. ما امیدواریم آنها بتوانند در این زمینه به ما کمک کنند.»

رئیس جمهور اوکراین درباره دولت جدید ایتالیا نیز اظهار نظر کرده و گفت: «فعلا من تنها می‌توانم درباره این دولت مثبت حرف بزنم و احساسی منفی ندارم.» او با گفتن اینکه گفتگویی تلفنی با «جورجیا ملونی»، نخست وزیر منتخب جدید ایتالیا داشته ادامه داد: «من او را به سفر به کی‌یف دعوت کردم و او پاسخ داد که به آنجا خواهد آمد.»

زلنسکی در پاسخ به سوالی در خصوص نقش چین در جنگ روسیه و اوکراین گفت: «چینی‌ها از روسیه حمایت نظامی به عمل نمی‌آورند و این بسیار مهم است.»

روز یکشنبه دولت جدید ایتالیا رسما مراسم تحلیف به جا آورد. در این مراسم علاوه بر ملونی، ۲۴ وزیر کابینه او شامل شش زن در مقابل «سرجیو ماتارلا»، رئیس جمهور ایتالیا در شهر رم ادای سوگند کردند.

در هفته‌های اخیر، مقام‌های اوکراینی گزافه‌گویی‌های زیادی را علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح کرده‌اند. زلنسکی چندی پیش در یک گزافه‌گویی جدید ادعای استفاده روسیه از پهپادهای ساخت ایران برای حمله به اوکراین را تکرار کرده است. او در یک سخنرانی در همایشی که توسط روزنامه صهیونیستی هاآرتص برگزار می‌شد ادعا کرد که روسیه حدود ۲ هزار پهپاد از ایران سفارش داده است.

زلنسکی که از زمان آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین در اسفندماه گذشته به طور مداوم از غرب درخواست دریافت سلاح، موشک و انواع تجهیزات نظامی سبک و سنگین را مطرح کرده است، روز سه شنبه بار دیگر ادعایش را تکرار کرد و گفت، موشک‌های روسیه و پهپادهای ساخت ایران بیش از یک سوم از بخش انرژی اوکراین را نابود کرده است.

این در حالی است که متحدان غربی کی‌یف در ضمن اینکه با لفاظی‌های خود در عرصه سیاسی برای به راه انداختن جنگ روانی علیه مسکو تلاش داشته‌اند، در عرصه میدانی نیز بی وقفه سلاح‌هایشان را برای کمک به اوکراین به این کشور سرازیر کرده‌اند.

پایان پیام/


زلنسکی از ایتالیا سامانه‌های ضد هوایی درخواست کرد