صنعاء: شورای امنیت، پیام هشدارآمیز ما را درک کند

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، وزارت خارجه دولت نجات ملی یمن شامگاه امروز جمعه بیانیه اخیر شورای امنیت درباره این کشور و تلاش برای وارونه جلوه دادن حقایق در آن را محکوم کرد.

پایگاه خبری انصارالله ضمن نقل بیانیه وزارت خارجه یمن گزارش داد، صنعاء اقدامات رسمی و علنی برای توضیح موضع خود به سایر کشورها انجام داد و تأکید کرد که اجازه نخواهد داد منابع ملت این کشور غارت شود.

وزارت خارجه یمن گفت که این کشور بنا بر وظیفه قانونی خود از حاکمیت یمن دفاع، و منافع و منابع ملت خود را از هر غارت و تجاوزی حفظ کرده است.

این نهاد یمنی ادامه داد: از شورای امنیت می‌خواهیم ماهیت پیام هشدارمیز نیروهای مسلح یمن را بدون هیچ تفسیری، درک کند. عملیات [بندر] الضبه، پیام خصمانه یا هجومی نبود، بلکه پیام هشداری در داخل آبهای منطقه‌ای بود تا از غارت منابع خود جلوگیری کند.

صنعاء هشدار داد: همه گزینه‌ها برای گسترش دامنه اقدامات در قبال کسانی موجود است که بخواهند عملیات غارت منابع یمن را تکرار کنند. لذا تلاشهای فرستاده سازمان ملل باید با اقدامات عملی برای پایان بخشیدن به تجاوز و لغو محاصره و پرداخت حقوق کارمندان همراه باشد.

این نهاد در پایان خاطر نشان کرد، شورای امنیت باید قطعنامه الزام‌آور جدیدی صادر کند که فضا را برای آغاز مذاکرات حل و فصل سیاسی بحران یمن فراهم کند تا اینکه وضعیت این کشور به صلح فراگیری ختم شود که حافظ ثبات آن باشد.

این در حالی است که بعد از ظهر جمعه گذشته دو انفجار در بندر الضبه رخ داد که تحت اشغال ائتلاف متجاوز سعودی-اماراتی قرار دارد. این انفجارها همزمان با ورود یک کشتی حامل محموله نفتی صورت گرفت.

این انفجارها ناشی از حملات پهپادی بود. یک نفتکش غول پیکربرای انتقال دو میلیون بشکه نفت خام وارد بندر مذکور شد که بلافاصله این انفجارها رخ داد. این نفتکش قصد داشته است نفت برداشت شده از میادین «المسیله» در غرب حضرموت را به مقصد نامعلومی جابجا کند.

یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن هم ساعاتی بعد خبر داد که این انفجارها به خاطر حملات نیروهای یمن بوده است.وی تأکید کرد که  نیروهای مسلح یمن «حمله هشدارآمیز ساده‌ای» انجام دادند تا مانع از آن شوند که یک نفتکش بتواند نفت خام یمن را از طریق بندرگاه الضبه به یغما ببرد.

 استان حضرموت، بزرگترین تولیدکننده نفت در یمن است و مزدوران سعودی-اماراتی-آمریکایی بارها برای غارت نفت این کشور در مناطق تحت اشغال خود، به جان هم افتاده‌اند. وزارت نفت دولت نجات ملی یمن چندی پیش خبر داد که ائتلاف سعودی حدود ۱۰ میلیارد دلار از منابع نفتی یمن را به یغما برده است.

پایان پیام/

 


https://dailies.ir/29/10/2022/%d8%b5%d9%86%d8%b9%d8%a7%d8%a1-%d8%b4%d9%88%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%85%d9%86%db%8c%d8%aa%d8%8c-%d9%be%db%8c%d8%a7%d9%85-%d9%87%d8%b4%d8%af%d8%a7%d8%b1%d8%a2%d9%85%db%8c%d8%b2-%d9%85%d8%a7-%d8%b1-2/