جلسه حل مشکل مالی امسال رتبه‌بندی معلمان فردا برگزار می‌شود/ پرداخت کامل بیمه و حقوق معلمان خرید خدمات تصویب شد

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش خبرنگار تعلیم و تربیت خبرگزاری فارس، یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش، امشب در برنامه «به وقت ایران» شبکه آموزش، اظهار کرد: آنطور که مطالعات نشان می‌دهد، زندگی پساکرونایی ترسیم نشده است بلکه زندگی با کرونا ترسیم شده است.

وی با بیان اینکه مطالعات سازمان جهانی بهداشت عنوان می‌کند که مدرسه باید آخرین جایی باشد که بسته می‌شود و اولین جایی باشد که باز می‌شود، افزود: در 36 کشور، مدرسه ایرانی خارج از کشور داریم و گزارش‌های میدانی از این کشورها حاکی از این است که جایی را ندیدیم مدارس تعطیل باشد.

* در حال حاضر 94 درصد دانش‌آموزان 12 تا 18 سال، دُز اول واکسن کرونا را تزریق کردند

 نوری با بیان اینکه در زمینه واکسیناسیون دانش‌آموزان 12 تا 18 سال از کشورهای دیگر به جز یک یا دو کشور بهتر عمل کردیم، گفت: در حال حاضر 94 درصد دانش‌آموزان 12 تا 18 سال، دُز اول واکسن کرونا را تزریق کردند و این میزان در دُز دوم کمتر است. 

وی با بیان اینکه سازمان تعلیم و تربیت کودک نیز به فعالیت آموزش و پرورش اضافه شده است، گفت: در حال حاضر حدود 15 میلیون و 300 هزار واجب‌التعلیم داریم که بیش از نیمی از آنها در دوره اول و دوم ابتدایی هستند؛ وضعیت جمعیت دانش‌آموزی اینگونه است که تا سال 1390 جمعیت در حال کاهش بود که از آن سال رو به افزایش رفت و این روند تا سال 1405 ادامه دارد و بعد از آن ورودی کم می‌شود.

* ارائه بسته خاص آموزشی برای دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در ایام کرونا بازمانده از تحصیل داشتیم، اظهار کرد: این میزان نسبت به سال‌های گذشته که رصد کردیم، بیشتر شده است و در تلاش هستیم که این افراد را شناسایی کرده و برای این گروه بسته‌های خاص آموزشی ارائه می‌شود. البته ممکن است برخی بخواهند با روش‌های مختلف، درس بخوانند و بعدا در امتحان شرکت کنند که این جزو بازمانده از تحصیل نیست.

وی به وضعیت آموزشی کشور نسبت به قبل از انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: سرانه فضای هر دانش‌آموز در دوران قبل از انقلاب 1.4 متر بود که اکنون به 5.2 متر رسیده است؛ همچنین در آن دوره 52 هزار مدرسه داشتیم که اکنون به 113 هزار مدرسه رسیده است.

* افزایش مراکز سمپاد و استعدادهای درخشان

نوری با بیان اینکه در ابتدای انقلاب 100 هزار کلاس درس داشتیم که اکنون به 540 هزار کلاس درس رسیده است؛ از سوی دیگر تعداد اردوگاه‌ها و کانون‌های فرهنگی و تربیتی از 83 اردوگاه به 1394 اردوگاه و کانون تربیتی ـ فرهنگی رسیده است. البته این آمار منهای کانون‌های پرورش فکری کودکان و نوجوانان است.

وی به افزایش مراکز رفاهی فرهنگیان اشاره کرد و گفت: در ابتدای انقلاب 26 مرکز رفاهی برای فرهنگیان داشتیم که اکنون به 550 مرکز رسیده است. همچنین اماکن ورزشی دو برابر شده است. در حوزه دانش‌آموزان استثنایی از تعداد 162 واحد آموزشی به 1687 واحد رسیده است؛ ضمن اینکه در حوزه سمپاد از 5 مرکز به 708 مرکز در حوزه استعدادهای درخشان رسیده است.

وزیر آموزش و پرورش به اتفاقات مهمی که در دوران بعد از انقلاب در کشور انجام شد، گفت: تشکیل جامعه خیرین یکی از این اقدامات خوب بود که آنها همپای اعتبارات دولتی، کمک برای مدرسه‌سازی داشتند و خیرین مدرسه‌ساز بیش از 130 هزار کلاس درس را در کشور ساختند.

وی با بیان اینکه سند تحول بنیادین در 1390 تصویب شد که باید اجرا می‌شد اما اجرایش با تأخیر مواجه شد، اظهار کرد: برای اجرای سند تحول قرارگاهی را ایجاد کردیم زیرا نیاز به کار ضرب‌الأجلی داشت؛ زیرنظام‌های سند تحول تصویب شده است که البته این کار می‌توانست 2 ساله انجام شود اما در 7 ساله انجام شد. باید طی نقشه راه این زیرنظام‌ها اجرا می‌شود که در این راستا باید آسیب‌شناسی وضعیت موجود شده و نقشه راه ترسیم شود و بعد از آن به تدوین سند تحول مدرسه‌ای برسیم.

* افتتاح 2980 پروژه آموزشی با 13450 کلاس درس

نوری درباره مربیان پرورشی مدارس گفت: در یک دوره‌ای معاونت پرورشی حذف شد که خوشبختانه با تأکید مقام معظم رهبری، احیا شد؛ باید مربیان پرورشی بر اساس دانش‌ روز و روش‌های جدید روز مسلح و آماده شوند.

وی از افتتاح 2980 پروژه آموزشی با 13450 کلاس درس خبر داد و اظهار کرد: این مراسم، فردا با حضور معاون اول رئیس‌جمهور برگزار می‌شود.

وزیر آموزش و پرورش درباره المپیادهای علمی گفت: از نیمه دهه 60 المپیادهای علمی شروع شد و اوجش در دهه 70 بود که در ابتدا یک مدال برنز داشتیم؛ در حال حاضر اساسنامه باشگاه دانش‌پژوهان جوان در کمیسیون معین شورای عالی آموزش و پرورش، مراحل  تصویب را طی می‌کند که با تصویب آن، شعبه‌های اقماری آن نیز در استان‌ها ایجاد می‌شود.

* مشکل بیمه و حقوق کامل معلمان خرید خدمات حل شد

نوری درباره نیروهای خرید خدمات گفت: ساعت کار معلمان 44 ساعت است که 24 ساعت در مدرسه و مابقی خارج از ساعت آموزشی است اما درباره حقوق خرید خدمات عنوان می‌کردند که باید 44 ساعت باشد و 24 ساعت کافی نیست و بیمه آنها نیز کامل رد نمی‌شد.

وی افزود: استدلال کردیم که مانع پیش روی خرید خدمات برداشته شد و نیروهای خرید خدمات از حقوق 44 ساعت به علاوه بیمه کامل برخوردار می‌شوند.

* نُرم مراقبان بهداشت به نسبت دانش‌آموزان تغییر کرد

وزیر آموزش و پرورش درباره کیفیت‌بخشی به فعالیت مراقبان بهداشت نیز اشاره کرد و ادامه داد: در هیأت وزیران تصویب شد که نُرم مراقبان بهداشت به نسبت دانش‌آموزان تغییر کند که این میزان یک مراقب بهداشت به ازای 750 دانش‌آموز بود که به یک مراقب بهداشت به ازای 480 دانش‌آموز رسید.

* جلسه مهم برای حل مشکل مالی امسال رتبه‌بندی معلمان

نوری با بیان اینکه اگر رتبه‌بندی اجرا نشد به دلیل عدم اجرای سند تحول بنیادین  است، گفت: رتبه‌بندی یکبار درسال 94 انجام شد و این در حالیست که هدف اصلی رتبه‌بندی، ارتقای صلاحیت‌های معلم برای ارتقای کیفیت نظام تربیتی است؛ دو مورد نیز سال 98 انجام شد که افزایش‌هایی به نام رتبه‌بندی داشتند که البته همسان‌سازی بود و این موضوع رتبه‌بندی را در اذهان مخدوش کرد.

وی افزود: کار رتبه‌بندی در دستور کار دولت قرار گرفت اما در منابع پایدار دیده نشده بود و برای امسال عددی را نگذاشته بودند یعنی از فروش املاک بود که چون فروش نداشتند، اجرا نشد. ما که آمدیم باید تأمین اعتبار می‌کردیم و در این زمینه با مشکل مواجه بودیم.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: خداراشکر دولت سیزدهم مصمم است که رتبه‌بندی اجرا شود اولا برای سال آینده منابع پایدار پیش بینی کردند که 25 هزار میلیارد تومان است و در حال پیگیری هستیم که مشکل امسال هم حل شود و فردا هم یک جلسه بسیار مهم داریم تا ایراد تأمین مالی برای اجرا در شش ماهه دوم امسال برطرف شود.

وی در خصوص حقوق نیروهای خرید خدمات گفت: ما 4 میلیون و 200 هزار تومان پرداخت می‌کنیم است که البته یک بخشی را پرداخت نکردیم اما در تلاشیم با یک ماه تأخیر حقوق را ماهیانه را پرداخت کنیم. همچنین 290 میلیارد تومان برای سرانه مدارس پرداخت کردیم.

* برگزاری امتحانات استاندارد در پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم در سال 1403

نوری با اشاره به امتحانات دی ماه بیان کرد: امتحانات دی ماه که برگزار شد و نتیجه نشان داد که باید توجه جدی داشته باشیم.

وی با اشاره به تلاش برای افزایش کیفیت آموزشی اظهار کرد: در شورای عالی انقلاب فرهنگی مقرر شد که سهم کنکور در سال 1403 به میزان 40 درصد خواهد بود و در پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم آزمون‌های استاندارد گرفته خواهد شد.

وزیر آموزش و پرورش درباره پرداخت هزینه آب، برق و گاز مدارس نیز گفت: هزینه آب، برق، گاز به اندازه الگوی مصرف در مدارس، رایگان است.


https://dailies.ir/08/02/2022/%d8%ac%d9%84%d8%b3%d9%87-%d8%ad%d9%84-%d9%85%d8%b4%da%a9%d9%84-%d9%85%d8%a7%d9%84%db%8c-%d8%a7%d9%85%d8%b3%d8%a7%d9%84-%d8%b1%d8%aa%d8%a8%d9%87%d8%a8%d9%86%d8%af%db%8c-%d9%85%d8%b9%d9%84/