سهم دانشمندان ایرانی در تولید علم دنیا به ۳۰ درصد رسیده است/ کنکور برای رشته‌های برتر قابل حذف نیست

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در گفت‌و‌گوی ویژه خبری امشب، اظهار کرد: تضمین سلامت دانشجویان اصل اساسی در آغاز آموزش‌های حضوری است.

وی ادامه داد: شرایط خوابگاه‌‌های دانشجویی متفاوت است و باید حتما با در نظر گرفتن شرایط و اقتضائات، آموزش حضوری و اسکان دانشجویان غیر‌بومی را برنامه‌ریزی کنیم.

* تعداد اساتید دانشگاه‌ها ۱۰ برابر افزایش پیدا کرده است

زلفی‌گل با بیان اینکه به یمن انقلاب اسلامی تحولات عظیمی در حوزه آموزش عالی اتفاق افتاده است و در واقع انقلاب علمی نیز همزمان رخ داده است، گفت: تعداد اساتید دانشگاه‌ها ۱۰ برابر افزایش پیدا کرده است و سهم بانوان در این بخش بیش از دو برابر بوده است.

وی با اشاره به رشد علمی ایران، بیان کرد: در سال ۱۳۵۷ فقط حدود ۵۰۰ مقاله علمی وجود داشت و در سال ۲۰۲۱ این میزان به ۷۶ هزار سند رسیده است؛ در راستای تحقق مرجعیت علمی، از ۱۸۰۰ مجلات علمی حدود ۲۸۴ مورد در سطح بین‌المللی نمایه شده است.

* سهم دانشمندان ایرانی در تولید علم دنیا به ۳۰ درصد رسیده است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه علی‌رغم اعمال تحریم‌های ظالمانه اقتصادی، سهم دانشمندان ایرانی در تولید علم دنیا به ۳۰ درصد رسیده است، گفت: نظام جمهوری اسلامی ایران در عرصه مدیریت علمی کشور بسیار موفق عمل کرده‌ است.

وی با تأکید بر اینکه در عرصه علم و دانش، صرفاً تشویق و ترغیب جواب می‌دهد و تحکم جایی ندارد، افزود: برای تحقق تحقیقات توسعه‌ای و کاربردی تلاش می‌کنیم.

* بخش فناوری در وزارت، علوم تحقیقات و فناوری باید پر‌رنگ‌تر دیده می‌شد

زلفی‌گل تصریح کرد: در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ تخصیص یک درصد اعتبار پژوهشی دستگاه‌های اجرایی، منوط به ثبت نیاز دستگاه‌ها در سامانه نان است؛ بخش فناوری در وزارت، علوم تحقیقات و فناوری باید پر‌رنگ‌تر دیده می‌شد و در همین راستا به منظور بسترسازی برای تولید ثروت از دانش، معاونت فناوری و نوآوری ایجاد شد و تلاش می‌کنیم دانشگاه را به نیازهای جامعه و صنعت وصل کنیم.

وی با بیان اینکه هنر ما باید این باشد که تحقیقات را در راستای نیازهای اساسی جامعه هدایت کنیم، گفت: در رشته‌های برتر برای حدود ۱۵ درصد داوطلبان، کنکور قابل حذف نیست.

* اگر برای نخبگان شغل مناسب در کشور خودشان ایجاد شود، هرگز مهاجرت نخواهند کرد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: مهارت‌آموزی برای ایجاد و توسعه اشتغال در اولویت برنامه‌های وزارت علوم قرار دارد؛ مسؤولان کشور باید ایجاد اشتغال را به عنوان یک دغدغه ملی در دستور کار قرار دهند. اگر برای نخبگان شغل مناسب در کشور خودشان ایجاد شود، هرگز مهاجرت نخواهند کرد.


سهم دانشمندان ایرانی در تولید علم دنیا به ۳۰ درصد رسیده است/ کنکور برای رشته‌های برتر قابل حذف نیست