پای درد دل نوجوان‌ها درباره دغدغه‌هاشون/ حال نوجوان چه وقتی خوبه؟

خبرگزاری فارس :

 

فارس نوجوان: دوره نوجوانی بعد از کودکی و قبل از جوانیست. دوره‌ای که از حال و هوای کودکی یه پله‌ فراتر گذاشته می‌شه اما هنوز به دوره جوانی نرسیده. 

از دوره نوجوانی به عنوان دوره‌ای حساس نام برده می‌شه؛ چرا که از این دوره به عنوان دوره بلوغ نام برده میشه؛  دوره‌ای که بچه‌ها وارد مرحله جدیدی از زندگی‌شان می‌شوند چه از نظر جسمی و چه از نظر روحی و فکری. 

ایجاد فارس نوجوان فرصتیست تا به سراغ نوجوانان بریم و ببینیم که این قشر چه دغدغه‌هایی دارند و خواسته‌شان چیست. از اونها 4 سؤال پرسیدیم. «دغدغه شما به عنوان یک نوجوان چیه؟»، «به نظر شما دغدغه کلی همه نوجوانان چیه؟»، «اتفاقات اخیر کشور رو چگونه ارزیابی می‌کنید؟» و «پیشنهادتون برای اینکه حال نوجوانان خوب باشه، چیه؟».

* نوجوانان حمایت می‌خواهند

نوجوانان معتقدند که باید حمایت بشند. اونها می‌گن برای اینکه بتونند در جامعه موفق بشند باید اول والدین و بعد مسؤولان حواسشون به اونها باشه. آتنا سلیمانی دانش‌آموز پایه نهم مدرسه زینبیه میگه: مهم‌ترین دغدغه من به عنوان یک نوجوان کسب مهارت‌های لازم، تحصیل، آشنایی با مشاغل مهم در جامعه است و فکر می‌کنم که دغدغه نوجوان‌ها، حمایت کافی و لازم در زمینه‌های اجتماعی، آموزشی، فرهنگی و برنامه‌ریزی برای دوره تحصیلی دبیرستانه.

وی به اتفاقات اخیر در کشور اشاره می‌کنه و ادامه میده: به نظر من اتفاقات اخیر کاملا برنامه‌ریزی شده انجام شده؛ از اونجایی که کشورهای غربی هر از چند گاهی با تهیه نقشه‌ها و ترفندها برای ضربه زدن به نظام اسلامی و ایران عزیز از هیچ تلاشی فرو گذار نیستند.

آتنا معتقده که حال نوجوان‌ها با اهمیت دادن به این قشر جامعه و تهیه برنامه منظم برای پیشبرد اهداف این گروه از جامعه خوب میشه.

*‌ نوجوانان‌ها تریبونی برای صحبت می‌خواهند

یکی از دغدغه‌های نوجوانان‌ اینه که کسی به حرفشون گوش نمیکنه. اونها میگن نیاز به حرف زدن و شنیدن حرفاشون است. چرا که گاهی اوقات حرف می‌زنند اما کسی گوش نمیده. محدثه افشاری دانش‌آموزان پایه نهم اظهار می‌داره: دغدغه من، خودسازی و دگرسازی و موثر بودن در جامعه هست اما فکر می‌کنم دغدغه نوجوان‌ها موفقیت و داشتن تریبونی برای صحبت و اظهارنظره.

وی ادامه میده: معتقدم این اتفاقات از قبل تنظیم شده بود و دشمنان برای آشوبگری دنبال بهانه بودند و مردم ما نباید هر چیزی که رسانه‌ها و شبکه‌های غربی به خوردشون میدند رو بدون تحقیق قبول و باور کنند.

محدثه معتقده که با تصحیح فرهنگ‌های غلط خانوادگی و گوش کردن به حرفای نوجوان‌ها و اهمیت دادن به آنها، حال نوجوان‌ها خوب میشه.

* دشمنان به دنبال از بین بردن امنیت کشورمون هستند

نکته دیگه اینه که یه نوجوان دوست داره در زندگی موفق بشه و آرزوهایی داره. یه اهدافی را برای خودش مجسم کرده و دوست داره به اونها برسه. زهرا اسدی دانش‌آموزان پایه یازدهم رشته تجربی مدرسه هدی میگه: دغدغه من، تأثیرگذاری مثبت بر جامعه و کمک به مردم کشورمه و فکر می‌کنم دغدغه نوجوان‌ها، آزادی و رسیدن به اهدافشان یعنی تحصیل و شغله.

وی درباره اتفاقات اخیر کشور اضافه میکنه: اتفاقات اخیر نه برای حجاب و نه برای شعارهاست بلکه برای از بین بردن امنیت کشورمونه.

زهرا معتقده که حال نوجوان‌ها با تغذیه روحی مناسب، تفریح سالم و مهیج و آموزش و پرورش صحیح، خوب میشه.

* منِ نوجوان دوست دارم برای جامعه مفید باشم

از سوی دیگه، نوجوان‌ها دوست دارن عنصر مفیدی در جامعه و کشورشون باشند. دوست دارن مورد توجه قرار بگیرن تا اونها بتونند نقش آفرینی کنند. فاطمه آل نبی دانش‌آموز پایه یازدهم مدرسه شهید اول اظهار می‌داره: دغدغه منِ نوجوان در حال حاضر تحصیل و در رابطه با آینده، دستیابی به اهداف و شغل مناسبه که به نوعی برای جامعه مفید واقع بشم.

وی درباره دغدغه نوجوان‌ها میگه: دغدغه افراد متفاوت است ولی یادگیری هنر و فن جدید، کسب مهارت، اشتغال در زمینه علایق و خواسته‌هاشون، از اهمیت برخورداره.

فاطمه درخصوص اغتشاشات اخیر کشور ادامه میده: از نظر من، تمام این اتفاقات اخیر که برای کشورمون پیش اومد بهانه‌ای برای دشمنان کشور و ضد نظام بوده تا نقشه‌های خود را عملی کرده و با تأثیرگذاری بر جوونا و تشویق آنها به گونه‌ای از فرصت استفاده کنند.

وی درباره حال خوب نوجوان‌ها، میگه: نوجوان‌ها قطعا هر کدام هدف یا رویاهایی برای آینده خودشون دارند اما به دلیل قرارگیری در موقعیت خاص و ویژه و تأثیر پذیری از اطرافیان خودشون، مرتکب اشتباهاتی جبران ناپذیر میشند. پیشنهاد من از طرف یه نوجوان به اونها اینه که درگیر اتفاقات اخیر نشند و زندگی و آینده‌شان رو تباه جریان‌های زودگذر نکنند.

* چقدر دلم برای ایرانم می‌سوزه

نوجوان‌ها یه دغدغه خیلی بزرگ دارن که تقریبا دوره نوجوانی اونها را درگیر می‌کنه و اون هم کنکوره. اونها میگن دغدغه کنکور همه زندگی اونها را میگره. نازنین آقایی دانش‌آموزان پایه یازدهم دبیرستان دخانچی میگه: دغدغه من به عنوان یک نوجوان، داشتن یه آینده روشنه که برای داشتنش احتیاج به آموزش دیدن در راستای اهدافم دارم و اینکه بتونم خودم رو به جایگاهی برسونم تا بتونم مسائل رو در این زمان بدون تعصب و با آگاهی تحلیل کنم و در آینده نیز برای کودکانم بتونم به خوبی مسائل رو با آگاهی بالا تحلیل کنم و تبدیل به یک زن و مادر آگاه بشم.

وی ادامه میده: مورد دیگری که تازگی‌ها یکی از دغدغه‌های سن نوجوانی‌ام شده که مطمئناً یکی از دغدغه‌های فکری درصدی از نوجوان‌های دبیرستانی کشورم هست، ماجرای کنکور و رشته دلخواه دانشگاهی و…هست!

این دانش‌آموز درباره دغدغه نوجوانان کشور اظهار میداره: صددرصد دغدغه‌های نوجوان‌ها با توجه به موقعیتی که در اون هستند، عقایدشان، ارزش‌هاشون و… بسیار می‌تونه متفاوت باشه اما از اونجایی که ما نوجوان‌ها ایرانی هستیم که یک فرهنگ مشترک داریم و در یک جامعه شکل گرفتیم و داخل سنی هستیم که می‌تونیم دغدغه‌های مشترکی داشته باشیم، شباهت‌هایی بین ما وجود دارد. یکی از این دغدغه‌های مشترک بین درصدی از نوجوان‌های دبیرستانی کشورم، ماجرای کنکوره.

وی ادامه میده: یکی دیگر از دغدغه‌های مشترک بین ما می‌تونه رسیدن به اهدافمون باشه؛ از این جهت که در این سن، بیشتر ما با امید و انگیزه بالایی هستیم و اهدافی را برای زندگی خودمون در آینده مشخص کردیم. با اینکه اون اهداف متفاوته اما دغدغه ما برای داشتن آینده روشن و اون احساس شور درونی‌مان یکیه؛ از دیگر دغدغه بین ما نوجوان‌ها، آگاه شدن و آگاه بودن نسبت مسائل روز جامعه است. کسب مهارت و فن هم یکی دیگه از دغدغه‌های گروه نوجوانان می‌تونه باشه.

نازنین با اشاره به اتفاقات اخیر کشور، میگه: از نظر من اتفاقات و مسائل باید از دید سوم شخص ارزیابی بشه یعنی به غیر از طرف و زاویه دیده خودمون، زاویه دید فرد مقابل‌مون رو هم ارزیابی کنیم. در رابطه با مسائل کشور هم می‌تونم بگم که به نظر من، مردم بازیچه دست افراد سودجو شدند. از این صحبت می‌کنند که باید به عقاید دیگران احترام گذاشت و خواستار عدالت هستند اما صحبت طرف مقابل تمام نشده و کلمات کامل از دهانش ادا نشده، با توهین پاسخ میدن؛ درصدی از مردم بدون داشتن آگاهی‌های لازم در فضای مجازی و تحلیلای سیاسی صحبتای روباه‌های فریبکار رو باور می‌کنند و آب رو برای صید ماهی گل آلود می‌کنند. چقدر دلم برای ایرانم می‌سوزه.

* با خوندن قرآن و نماز حالم و خوب میکنم

نوجوان‌ها برای اینکه حالشون خوب باشه، راه‌های مختلف دارن و تلاش می‌کنند که هم حال خودشون و هم حال بزرگترهارو خوب کنند. نازنین فاطمه منتظر نظام دانش‌آموز پایه نهم مدرسه فضیلت میگه: به عنوان یه نوجوان دغدغه‌های زیادی در جامعه، خانه و خانواده دارم. من به عنوان یک نوجوان دغدغه تحصیل دارم. دغدغه اینکه در ایران، سرزمینم جایی که دارم توش نفس میکشم، چی میگذره که اتفاقایی داره می‌افته. توی این سرزمین، سرزمینی که دشمن کم نداره. سرزمینی که خیلی‌ها حسرتشو دارن که توش زندگی کنن به عنوان یک نوجوان پر از دغدغه‌های فکری هستم. دغدغه این رو دارم که در آینده چه اتفاقایی برای من و خونواده‌ام می‌افته. دغدغه داشتن یک انتخاب درست. همه ما توی زندگیمون انتخاب‌هایی داریم. بعضی از این انتخاب‌ها خیلی سخت هستن و توی زندگیمون تأثیرات فراوونی میذاره. الان در حال حاضر برای یک نوجوان 15 ساله، انتخاب رشته مهم‌ترین بحث هست.

وی درباره اتفاقات اخیر کشور ادامه میده: مسأله شاهچراغ از همه دردناک‌تره. پسر بچه‌ای 5 ساله بی خانواده شد. اون تنها ماند. آرتین، دل خیلی‌ها رو سوزوند و بیشتر از حد دردناک بود. 

نازنین فاطمه برای اینکه حال نوجوان‌ها خوب باشه، پیشنهاد میده: به شخصه خودم با خوندن قرآن و نماز حالم و خوب میکنم. نه تنها حالمو بلکه باهاش حسابی سرزنده میشم و پیشنهادم برای افراد دیگه هم همین هستش. پیشنهاد میکنم کمی از فضای سیاسی دور بمانند. کتابای غیر درسی بخونند و از فضای مجازی دور باشند. البته به درساشون اهمیت بدن و حتما برنامه‌ریزی هفتگی برای زندگیشون داشته‌ باشن تا بتونن به کارهایی که باعث شاد شدنشون میشه و حالشون و خوب میکنه هم برسن.

* می‌خوام در کارهایی که علاقه دارم موفق بشم

اما نوجوان‌ها دوست دارن کارهای جدید انجام بدن و تجربه‌های جدید کنند و در این مسیر به کمک نیاز دارن. زهرا مصطفوی دانش‌آموز پایه یازدهم‌ میگه: دغدغه من به عنوان یک نوجوان اینه که چیزای که هنوز یاد نگرفتم و میدونم در آینده قراره خیلی به دردم بخوره را خیلی خوب یاد بگیرم و در کارهایی که علاقه دارم موفق بشم. به نظرم دغدغه بقیه نوجوان‌ها، رسیدن به هدف بزرگشون هست.

وی به نوجوان‌ها پیشنهاد میکنه: به چیزهایی که حالشون رو بد میکنه فکر نکنن و با هماهنگی پدر و مادر، کار‌هایی انجام بدن که تاحالا تجربه نکردن. 

به گزارش فارس نوجوان، دغدغه شما به عنوان چیه؟ چه چیزی را فکر می‌کنی که باید برای شما انجام بشه. 

پایان پیام/


پای درد دل نوجوان‌ها درباره دغدغه‌هاشون/ حال نوجوان چه وقتی خوبه؟