تشخیص زودهنگام زوال عقل با استفاده از سطح خونی DNA

باشگاه خبرنگاران جوان :
در یک مطالعه آینده‌نگر طولانی‌مدت روی بیش از ۶۰۰ شرکت‌کننده مسن، محققان پزشکی جانز هاپکینز می‌گویند شواهدی در دست دارند مبنی بر اینکه سطوح بالاتر DNA بدون سلول در گردش خون ممکن است نشانه افزایش خطر التهاب مزمن مرتبط با علائم اولیه ضعف و زوال عقل باشد.
این یافته‌ها که ۱۱ اکتبر در مجله بیماری آلزایمر منتشر شد، می‌تواند جستجوی آزمایش‌های خون نسبتا ساده‌ای را که خطر ابتلا به بیماری آلزایمر و سایر اشکال زوال شناختی را تشخیص می‌دهند، افزایش دهد.
DNA ژنومی عاری از سلول در گردش، (ccf-gDNA) یک محصول شناسایی شده طولانی مدت از مرگ سلولی طبیعی در بدن است. سلول‌ها از طریق آپوپتوز (مرگ برنامه ریزی شده سلولی) می‌میرند، به این ترتیب که سلول‌ها منقبض شده، غشای پلاسمایی خود را تخریب می‌کنند و در نهایت پاره می‌شوند و محتویات خود از جمله قطعات DNA را در بدن آزاد می‌کنند. این قطعات به صورت DNA با برد آزاد در جریان خون قرار می‌گیرند.
پیتر ابادیر، استادیار طب سالمندی و پیری در دانشگاه جانز هاپکینز می‌گوید: «این قطعات ccf-gDNA ممکن است باعث واکنش‌های التهابی مزمن شود که قبلا با تخریب و پیری زودرس بافت‌ها و اندام‌ها از جمله مغز مرتبط بوده است. بدن این قطعات ccf-gDNA را به عنوان چیزی می‌بیند که باید حذف شود، بنابراین سیستم ایمنی بدن با سرعتی بالاتر از آنچه باید کار می‌کند. چنین فشار بیش از حد سیستم ایمنی ممکن است عاملی در شناسایی شروع زوال عقل باشد».
برای مطالعه جدید، محققان خون ۶۳۱ نفر با میانگین سنی ۷۹ سال را که در زمان شروع مطالعه هیچ اختلال شناختی نشان ندادند، آزمایش کردند. شرکت‌کنندگان در زمان هر خون‌گیری آزمایش‌های فیزیکی و شناختی سالانه دریافت کردند. محققان دریافتند در طول دوره هشت ساله مطالعه، سطوح بالاتر ccf-gDNA در خون با افزایش زوال شناختی و بدتر شدن ضعف همراه بود.
لولیتا نیداداولو، استادیار طب سالمندان می‌گوید: جمعیت جهان ما به سرعت در حال پیر شدن است. ما پیشرفت‌های زیادی داریم که به افزایش طول عمر ما کمک کرده است، بنابراین هدف اکنون این است که با افزایش سن سالم‌تر زندگی کنیم. فرکانس زوال عقل و ضعف در حال افزایش است. بسیاری از مردم فردی را می‌شناسند که تحت تأثیر این شرایط قرار گرفته است. با یک بار خون گیری، ما ممکن است این پتانسیل را داشته باشیم که افرادی را که می‌توانند از مداخلات اولیه بهره‌مند شوند، شناسایی کنیم.
با حرکت رو به جلو، محققان می‌گویند امیدوارند در مورد منشاء سلولی قطعات ccf-gDNA اطلاعات بیشتری کسب کنند. اگر محققان بتوانند تشخیص دهند که مقدار زیادی از این قطعات از نوع خاصی از سلول می‌آیند، امید است که بتوانند جستجوی دارو‌هایی را که فرآیند پیری و زوال عقل را هدف قرار می‌دهند، پیش ببرند.
بیشتر بخوانید 
کشف دارویی که می‌تواند جایگزین ورزش شود
منبع:مدیکال اکسپرس باشگاه خبرنگاران جوان علمی پزشکی بهداشت و درمان

تشخیص زودهنگام زوال عقل با استفاده از سطح خونی DNA