ادعای سرویس امنیت دولتی آذربایجان علیه ایران

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش حوزه سیاست خارجی ایرنا، سرویس امنیت دولتی جمهوری آذربایجان در حالی این ادعاها را مطرح کرد که جمهوری اسلامی ایران از الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان هم برای سفر به تهران دعوت به عمل آورده بود اما به دلیل تعلل باکو، این سفر تاکنون انجام نشده است.

با این وجود سرویس امنیت دولتی آذربایجان در اقدامی که واکنش عصبی به سفر نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان به تهران باشد، اقدام به بازنشر اسامی و موضوعات کهنه علیه ایران کرد.

در این ارتباط خبرگزاری آناتولی ترکیه نوشت: سرویس امنیت دولتی آذربایجان با اطلاعاتی که درباره دستگیری اعضای یک گروه مسلح غیرقانونی ارائه داد، ادعاهایی را درباره مرتبط بودن آن به ایران مطرح کرد.

سرویس امنیت دولتی جمهوری آذربایجان با انتشار اطلاعیه‌ای مدعی شد که تحقیقات جامعی در خصوص آموزش نظامی، تامین مالی و ارجاع اتباع آذربایجانی به خارج از مرزهای کشور توسط آن چه «نیروهای ویژه ایرانی» و بازداشت آن‌ها در حوزه نفوذ با باج‌خواهی و سایر روش‌های خشونت آمیز علیه منافع امنیتی کشور، خوانده شده، انجام داده است.

حکم بازداشت غیابی و بازرسی بین‌المللی برای توحید ابراهیم بیلی، روشن اسداف، اورهان ممدوف، الشات حاجی‌اف و برخی دیگر که سال ۲۰۱۸ نیز متهم به رهبری گروه مسلح سری و غیرقانونی با القای عقاید مذهبی تحت کنترل اطلاعات ایران بوده و در آن کشور مخفی شده‌اند، صادر شده است.

اتباع آذربایجانی عضو سازمان موسوم به «جنبش وحدت مسلمین» هستند و از طریق کشور ثالث ابتدا به تهران و سپس با هواپیماهای نظامی به دمشق انتقال یافته‌اند.

این افراد دوره‌های آموزشی نحوه استفاده از سلاح و تاکتیک‌های جنگی را در سوریه گذرانده و به هر یک از شرکت کنندگان در رزمایش در ازای امضای رسید، مبالغ متفاوتی پرداخت شده است.

۱۹ شهروند آذربایجانی که در رزمایش شرکت کرده بودند به بخش بازجویی ارجاع و مقادیر زیادی مدارک کشف و ضبط شد.

اسناد مربوط به دستورات روح الله آخوندزاده و سایر مظنونان مقیم ایران نیز کشف شد.

ادعای سرویس امنیت دولتی آذربایجان علیه ایران