صالح آبادی: آرامش در حوزه ارزی برقرار است/ افزایش حجم معاملات اسکناس

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار حوزه دولت ایرنا، علی صالح آبادی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در گفت و گو با خبرنگاران گفت: خوشبختانه در حوزه ارزی آرامش خوبی را شاهد هستیم و از ابتدای امسال تا اواخر مهرماه حدود ٢۵ میلیارد دلار در سامانه نیما ارز عرضه شده تا به خوبی نیازهای واردکنندگان کالاهای مختلف کشور را در این سامانه تامین ارز کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: خوشبختانه منابع ارزی بانک مرکزی، دولت و صادرکنندگان غیرنفتی به گونه‌ای است که همانطور که آمار هر روز منتشر می‌شود، حجم عرضه‌های ما از تقاضاها فزونی دارد و با مازاد عرضه در بازار نیما روبرو هستیم و این حجم از معاملات قابل توجه است.

صالح‌آبادی خاطرنشان کرد: در بازار متشکل ارزی که اسکناس ارزی معامله می‌شود شاهد افزایش حجم معاملات اسکناس هستیم.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه معاملات توافقی ارز در صرافی ها عمق خوبی یافته است: اکنون آمار مربوط به این نوع معاملات به صورت روزانه و شفاف در سامانه متشکل ارزی اعلام می شود.

وی درباره نرخ ارز در صرافی ها نیز گفت: طی چند هفته اخیر هر صرافی موظف است تا قیمت عرضه و تقاضای ارز خود را در سامانه بازار متشکل ارزی وارد کند و اکنون‌ صرافی ها به صورت لحظه ای این آمار  ارایه می کنند به طوری که حجم معاملات دیروز – ۳ آبان – به ۱۷ میلیون دلار در بازار متشکل ارزی رسیده است.

صالح آبادی با تاکید بر اینکه نوسانات نرخ ارز در بازار متشکل بسیار پایین بوده ‌و در بازار آزاد هم نواسات محدود است. در سامانه نیما هم نوسان محدودی دارد و بازار متعادل است.

وی در ادامه با یادآوری اینکه میزان تکالیفی که برای نظام بانکی وضع می شود باید به اندازه ای باشد که بانک ها بتوانند پاسخگو باشند، توضیح داد: بانک مرکزی گزارشی درباره میزان پرداخت تسهیلات و میزان توان بانک ها در پرداخت به ستاد هماهنگی اقتصادی دولت ارایه می کند.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: حدود۶۶ درصد تسهیلات بانک ها به سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و خدماتی اختصاص داشته و ۱۵ درصد تسهیلات هم به نیازهای خرد پرداخت شده است.

صالح آبادی ادامه داد: نیازها به تسهیلات بانکی نامحدود اما توان پرداخت بانک ها محدود است تکلیف مازادی نباید بر عهده بانک ها گذاشته شود.

صالح آبادی: آرامش در حوزه ارزی برقرار است/ افزایش حجم معاملات اسکناس