فاجعه زیست‌محیطی با بلعیده شدن 10 میلیون ریزپلاستیک در روز توسط نهنگ‌ها

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از نیواطلس، ما می دانیم که حیوانات دریایی در هر اندازه ای در حال حرکت در اقیانوس ها به طور ناخواسته پلاستیک مصرف می کنند، اما این رژیم غذایی برای آبزیان غول پیکری مانند نهنگ‌ها چگونه است؟ برای پاسخ به این سوال، دانشمندان دانشگاه استنفورد پژوهش مفصلی انجام داده‌اند.

این مطالعه ادامه تحقیقات میدانی است که توسط زیست شناسان و دانشمندان اقیانوس شناس در استنفورد انجام شده که بیش از یک دهه داده در مورد نهنگ ها و عادات تغذیه آنها را شامل می شود. این روند شامل اطلاعات هواپیماهای بدون سرنشین و استفاده از کشتی‌های تحقیقاتی کوچک و امواج صوتی برای نقشه‌برداری از تجمعات متراکم ماهی ها و نهنگ‌های آبی در مناطق تغذیه آنها است.

اکنون برای اولین بار، محققان این اطلاعات را با اندازه گیری غلظت میکروپلاستیک در درون آب در سواحل کالیفرنیا تکمیل کرده اند. تجزیه و تحلیل جدید نشان داد نهنگ ها بیشتر تغذیه خود را در عمق 50 تا 250 متری زیر سطح آب انجام می دهند، جایی که محل بیشترین میزان تجمع میکروپلاستیک ها در اقیانوس است. براساس برآوردها تخمین زده می‌شود نهنگ‌های آبی روزانه 10 میلیون قطعه ریز پلاستیک می‌خورند.

این گروه همچنین تأثیرات افزایش میزان مصرف ریزپلاستیک ها را بر روی نهنگ‌های گوژپشت بررسی کردند که عمدتاً از شاه ماهی و ماهی آنچوی تغذیه می‌کنند و مشخص شد آنها روزانه 200000 قطعه میکروپلاستیک را می‌خورند. در همین حال، نهنگ‌های باله، هم کریل و هم ماهی و روزانه سه تا ۱۰ میلیون قطعه میکروپلاستیک را می‌خورند.

پایان پیام/

 


فاجعه زیست‌محیطی با بلعیده شدن 10 میلیون ریزپلاستیک در روز توسط نهنگ‌ها