جز خیر و خوبی و فضایل اخلاقی، چیزی از دکتر صدرا ندیدیم

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، مراسم یادبود و بزرگداشت علیرضا صدرا استاد فقید دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران با حضور اساتید، دانشجویان و کارکنان و همچنین شخصیت‌های علمی، فرهنگی و سیاسی از جمله محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و صادق واعظ زاده رئیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار شد.

ابراهیم متقی، رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در مراسم یادبود و بزرگداشت زنده‌یاد علیرضا صدرا، گفت: «دکتر صدرا همواره اندیشه زندگی و اندیشه کار را تولید کرد. دکتر صدرا همواره یک نگاه جمع‌گرایانه داشتند و در فضای گروه علوم سیاسی، هیچ‌گاه نگاه‌شان فردگرایانه نبود، هیچ‌گاه برای تدریس یک درس و قبول یک پایان‌نامه اصرار نورزید، حتی زمانی که پیگیر ارتقای خود به رتبه استادی بود همواره با آرامش و صلابت پیگیر کار بود.»

متقی با اذعان به اینکه نگاه علیرضا صدرا به دانشجو و دانشگاه یک نگاه ارتباط‌گرایانه بود، گفت: فضایی که دکتر صدرا ایجاد کرد، واقعیتی بود که دوستی را رقم زد و حس تعلق به جمع را ارتقا داد.

وی با اشاره به علاقه شدید دانشجویان غیرایرانی به صدرا، گفت: دانشجویان خارجی از کشورهای افغانستان، پاکستان، مکزیک و آمریکا که در گروه تحصیل می‌کردند، علاقه بسیاری به استاد صدرا داشتند و از خبر درگذشت ایشان بسیار متاثر شدند.

رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران با تسلیت درگذشت صدرا به خانواده ایشان، گفت: همه ما مثل شما، هم قدر ایشان را می‌دانستیم و هم در یک فضای کنش همکاری‌جویانه با ایشان همکاری داشتیم.

در ادامه، سید مهدی ساداتی‌نژاد، عضو هیات علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و از همکاران و دوستان نزدیک صدرا نیز با گرامی‌داشت یاد و خاطره این استاد، گفت: جز خیر و خوبی و فضایل اخلاقی، چیزی از ایشان ندیدم؛ این نکته‌ای است که همه دوستان و همنشین‌های دکتر صدرا به آن گواهی می‌دهند.

وی با اشاره به حدیثی از حضرت علی علیه‌السلام که انجام فرایض الهی، ترک فعل حرام و حسن خلق را سه ویژگی ضروری برای آمادگی سفر آخرت دانسته‌اند، گفت: دکتر صدرا این سه ویژگی که امیرالمومنین (ع) فرمودند را دارا بودند؛ هم در ادای فرایض و هم در اجتناب از محارم بسیار مقید بودند و در برخورد، رفتار و کردار نیز حسن خلق داشتند؛ که همه اینها برای ما و برای نسل ما و دانشجویان ما یک الگوست.

دیگر سخنران این مراسم، صادق واعظ‌زاده استاد دانشکدگان فنی دانشگاه تهران، رئیس مرکز الگوی اسلامی و ایرانی پیشرفت و از دوستان نزدیک صدرا بود که درباره رویکرد وی به عنوان یک متفکر ایرانی و اسلامی در رویایی با تفکر و اندیشه غربی سخنانی ایراد کرد.

عباس شیری استاد دانشکده حقوق علوم و سیاسی نیز در این مراسم با گرامیداشت یاد و خاطره صدرا، از امانتداری، صداقت، حسن خلق، خوش‌رویی و حس مثبت به عنوان ویژگی‌های بارز اخلاقی صدرا نام برد و گفت: ایشان زینت دانشکده و دانشگاه بود و ویژگی یک فرد مومن و انقلابی را داشت. دکتر صدرا هیچ خط کشی نداشت و هیچ فرقی بین افراد نمی‌گذاشت.

پایان پیام/


جز خیر و خوبی و فضایل اخلاقی، چیزی از دکتر صدرا ندیدیم