احقاق حقوق تضییع‌شده اساتید با قاطعیت رئیس جمهور و همراهی مجلس ممکن شد

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی دانشگاه تهران، سیدمحمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران بر حفظ کرامت و منزلت دانشگاهیان تأکید کرد.

متن این پیام به شرح ذیل است:

«دانشگاه تهران در طول حیات پربرکت خود همواره به عنوان یک نهاد پیشرو و فرهنگ‌ساز، نقشی کلیدی در توسعه علم و فناوری این مرز و بوم داشته، تحولات اساسی را رقم زده و دستاوردهای علمی و پژوهشی وافری را در عرصه ملی و بین‌المللی نصیب کشور عزیزمان کرده است. این جایگاه ممتاز به همان اندازه که مایه امید و مسرت ایرانیان متمدن است، همواره مورد طمع دشمنان نیز قرار دارد.

خانواده بزرگ دانشگاه تهران که از طیف‌های فکری، سیاسی و فرهنگی مختلفی تشکیل شده و به نوعی تکثر سیاسی و اجتماعی ایران اسلامی را بازنمایی می‌کند، در رویدادهای اخیر نشان داد که می‌توان ضمن احترام به دیدگاه‌های تمامی ذینفعان، با گفتگوی عالمانه، نهاد دانشگاه را مرجعیتی دوچندان بخشید.

علاوه بر این، حفظ و گسترش مرجعیت دانشگاه‌‌ها نیازمند امعان نظر نسبت به دانشگاه در عالی‌ترین سطوح مدیریتی کشور نیز می‌باشد؛ چه اینکه طی یک سال گذشته در جلسات مختلف با رئیس‌جمهور محترم، معاون اول رئیس‌جمهوری و سایر اعضای دولت مردمی، همواره در قامت نماینده همکاران دانشگاهی بر حفظ کرامت و منزلت دانشگاهیان به عنوان محور امیدآفرینی در دانشگاه تاکید نموده و در این راستا مواردی نظیر ارتقای تجهیزات و امکانات پژوهشی، بازآرایی ساختارهای پژوهش و فناوری منطبق بر مؤلفه‌های دانشگاه کارآفرین، تحقق استقلال اداری و مالی دانشگاه‌ها، برنامه‌ریزی برای نگهداشت نخبگان، حمایت ویژه از اساتیدی که در ارتقای جایگاه بین‌المللی دانشگاه‌ها نقش ممتاز دارند، ارتقای وضعیت معیشتی اعضای هیأت علمی، ارتقای امکانات رفاهی برای دانشجویان و رسیدگی به مطالبات کارکنان دانشگاه‌ها را به عنوان مهمترین سرفصل‌ها در چارچوب حفظ کرامت و منزلت دانشگاهیان و تحقق رشد علمی کشور مورد پیگیری قرار داده‌ام.

اکنون که با تدبیر رئیس‌جمهور محترم، حمایت‌های بی‌شائبه وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری و همراهی‌های رئیس محترم مجلس شورای اسلامی و نمایندگان مردم در خانه ملت، شاهد تصویب لایحه دولت برای ترمیم حقوق اعضای هیأت علمی و برداشتن سقف آن، احقاق حقوق از دست رفته ایشان و جبران کاهشی که در حقوق اعضای هیأت علمی اتفاق افتاده بود، هستیم؛ با امیدواری بیشتری نظاره‌گر روند به ثمر نشستن پیگیری‌ها برای حفظ کرامت و منزلت دانشگاهیان و شاهد اعتماد و اعتقاد عالی‌ترین سطوح سیاستگذاری و تصمیم‌گیری در کشور نسبت به مرجعیت دانشگاه بوده و البته عامل به تحقق انتظار ایشان از نهاد علم باشیم. ژرفنگری رئیس‌جمهور محترم در تاکید بر استفاده از ظرفیت مشورتی دانشگاهیان، طی شدن مراحل تأمین و تخصیص اعتبار ۱۵۰ میلیون دلاری برای تجهیز آزمایشگاه‌های دانشگاه تهران و … در زمره این موارد امیدبخش قابل ارزیابی است.

در این مجال، ضمن قدردانی از رؤسای محترم قوای مجریه و مقننه، به نمایندگی از نماد آموزش عالی کشور به رهبر حکیم انقلاب اسلامی اطمینان می‌دهم که دانشگاه تهران مصمم‌تر از گذشته مرزهای دانش را درخواهد نوردید و در دستیابی ایران اسلامی به قله‌های پیشرفت، نقش تمدن‌سازی خود را ایفا خواهد کرد.»

پایان پیام/


احقاق حقوق تضییع‌شده اساتید با قاطعیت رئیس جمهور و همراهی مجلس ممکن شد