هیچ انسانی از درگذشت هموطن خود خوشحال نیست/نباید اجازه داد دشمنان فضای دانشگاه‌ را متشنج کنند

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس دانشگاهیان تربیت مدرس با حضور بر مزار شهدای گمنام ضمن تجدید میثاق با آرمان های امام راحل، شهدا و ولی امر مسلمین ، فرصت طلبی دشمنان برای ایجاد بحران و فتنه در کشور را محکوم کردند.

در این مراسم که امروز چهارشنبه 30 شهریور ماه بعد از اقامه نماز ظهر و عصر ،‌ در کنار مزار شهدای گمنام برگزار شد،‌ دانشگاهیان ضمن همدردی با خانواده مرحومه مهسا امینی با سر دادن شعارهای مرگ بر آمریکا،‌ مرگ بر اسراییل و مرگ بر ضد ولایت فقیه، فرصت طلبی دشمنان برای ایجاد بحران و فتنه در کشور را محکوم کردند.

در این مراسم حجت الاسلام ساداتی نژاد مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه در سخنانی ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس و یاد و خاطره شهیدان و الامقام اظهار داشت: در طول تاریخ وقتی جبهه حق شکل می گیرد،  همواره دو عامل و جریان شامل جریان خارجی و بیگانه و جریان داخلی سعی در ضربه زدن به آن را دارند و انقلاب اسلامی ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

* باید با بصیرت مقابل شبهات و شایعات بایستیم

وی افزود: شهوات و دنیا پرستی،‌ شبهه آفرینی و شایعات سه عاملی است که می تواند به جبهه حق ضربه بزند و آن را دچار مشکل کند و ما باید با بصیرت مقابل شبهات و شایعات بایستیم و نگذاریم ارزش های ما زیر سوال برود.

* نباید اجازه داد دشمنان انقلاب برای ما سناریو تعریف و فضای کشور و دانشگاه‌ها را متشنج کنند

  مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تربیت مدرس تصریح کرد: در خصوص فوت خانم امینی قطعا همه ایرانیان غمگین هستیم و هیچ انسانی از درگذشت هموطن خود خوشحال نیست و قطعا اگر قصوری وجود داشته باید به شدت برخورد شود اما نباید اجازه دهیم به دلیل این اتفاق اصل حجاب و عفاف و پوشش اسلامی زیر سوال رود و دشمنان اسلام و انقلاب برای ما سناریو تعریف و فضای کشور و دانشگاه‌ها را متشنج کنند.

* دانشگاه باید به حاکمیت برای حل معضلات اجتماعی کمک کند

ساداتی نژاد گفت: دانشگاه تربیت مدرس به عنوان دانشگاه سرآمد علمی در کشور و با وجود سرآمدان و نخبگان علمی باید با برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی و جلسات هم اندیشی در خصوص مسائل مختلف اجتماعی، ‌سیاسی، فرهنگی و دینی بحث و گفتگو کند و به حاکمیت برای حل معضلات اجتماعی کمک کند.
پس از سخنان ساداتی نژاد، دانشگاهیان تا میدان ۹ دی راهپیمایی کردند و بیانیه بسیج دانشجویی درباره لزوم بررسی دقیق و همه جانبه موضوع و در صورت قصور،  برخورد با متخلفین احتمالی و اطلاع رسانی به مردم و افکار عمومی و نیز محکومیت حوادث اخیر و ایجاد فضای بحران و اغتشاش در کشور قرائت شد.

متن کامل بیانیه به شرح ذیل است:

« بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس ضمن ابراز تأثر و تألم خویش، با خانواده مهسا امینی و مجروحان و خانواده شهدای امنیت ایران ، این آسیب جانکاه را به ملت غیور ایران تسلیت عرض نموده ، و از خداوند متعال برای آن مرحومه و شهدا و درگذشتگان حادثه، آرامش ابدی و برای بازماندگان طلب صبر می‌نماید. از آنجا که این اتفاق موجب جریحه‌دار شدن احساسات بسیاری از مردم شریف ایران شد، شایسته است دستگاه‌های ذی‌ربط براساس دستور روسای محترم قوای سه گانه کشور، ضمن بررسی دقیق و همه جانبه موضوع، نتایج آن را به اطلاع مردم و افکار عمومی برسانند و در صورت قصور یا تقصیر احتمالی با متخلفین برخورد لازم صورت پذیرد. در این ماجرا بیان چند نکته ضروری است:

۱. بدیهی است شبکه های ماهواره ای مربوط به استکبار و منافقین و ممالک تازه به دوران رسیده وقاهتشان برای ملت کهن ایران قابل تأمل است که ناگهان از آمریکا و انگلیس‌ تا ایادی سفاک و خونریزشان یکصدا و با تمام توان به بازتاب سناریوی ذهنی هرج و مرج طلبانه می‌انجامند.
و این موضوع، بیش از پیش اهمیت سامان بخشیدن به مسأله نظارت بر اجرای سیاست‌ها و نیز پیشنهاد سازوکار برای ارزیابی کارآمدی و اثربخشی سیاست‌ها را بارز می‌سازد.
۲- بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس بعنوان نماینده قشر نخبگانی ملت عزیز ایران بر خود فرض میداند که پیرو فرمایش امام خمینی(رحمةالله‌علیه) مبنی بر توجه به «دانشگاه بعنوان مبدأ تحولات» این نکته را برجسته نماید که عدم برگزاری قانونمند تجمعات دانشجویی(با نیات متنوع) و فقدان قانون یا خلأ اجرا آن در اختصاص مکانی برای تجمعات صلح‌آمیز دانشجویان، سبب می‌شود سوءاستفاده گران، از آب گل‌آلود ماهی بگیرند. 
ضرورت رسیدگی به این موضوع  و مزایای فراوان آن، از قبیل پذیرش مسئولیت رویداد های تجمعات توسط درخواست کنندگان و شفاف شدن مرز مطالبه گران از تماشاچیان و موج سواران اجتماعی مبرهن است.  و نهایتا این فرهنگ دیوان‌سالارانه و برآمده از انفاس جمهور پس از مدتی تمرین در دانشگاه ها امکان تحقق در بین عوام مردم را می‌یابد و درصورت اجرای صحیح این اصل در چارچوب آزادی بیان و قوانین اسلامی، میتوان توقع رسیدگی جدی‌تر نیرو های انتظامی نسبت به قانون شکنان را شاهد بود.

۳- همانطور که از بیانیه های سازمانها و نهادهای فرهنگی، مذهبی، سیاسی، هنری و اجتماعی ایرانمان به‌چشم میخورد؛ هر مجموعه ، انبوه یا پاره ای از عوامل و مسببان این رویداد تلخ را معرفی می‌کند. علاوه بر اهمیت سخنان و برآورد آنها، این نکته حائز اهمیت است که در مرحله نخست؛ همه آنها به کم‌کاری سایر همکارانشان که نقشی متناظر دارند اشاره میکنند. و آنچه که از قاطبه آنها استنباط میگردد عدم ایفای کامل وظیفه تربیتی و آموزشی و پرورشی در مجموعه های مربوطه است. لذا پیشنهاد میگردد علاوه بر توجه و کنکاش جدی تر اسناد بالادستی و نحوه اجرای آن توسط آموزش و پرورش، به این نکته مهم التفات شود که قصور خویش را از یاد نبرند و به منظور کاهش غفلت ها بویژه در مدارس ابتدایی و متوسطه اهتمام خاص صورت پذیرد. لازم به ذکر است قصور قانونی و عرفی در پذیرش تبعات تصمیمات در مجموعه های مربوطه سبب وضع موجود است که در نهایت، نتیجه نامعلوم بوده است و پس از هر رویداد، تراژدیِ کی بود کی بود(!) در مرعی و منظر ملت ماست که در نهایت کوتاه ترین دیوار یعنی نیروی انتظامی که امین ملت است مورد حجمه قرار میگیرد و فارغ از ظلمی که در حق‌ایشان از جانب عوام و خواص می‌شود، بهبودی عاید سرزمینمان نمی‌شود.
۴- بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس در کنار نقدهای خود، حمایت قاطع خود را از حافظان امنیت اعلام می‌دارد. همچنین از نیروی انتظامی تقاضا داریم به منظور تامین آرامش خاطر بیش از ۸۵ میلیون شهروند ایرانی و میلیونها نفر از علاقمندان این آب‌وخاک  ، ملاحظه دقیق بر دو قطبی سازی جامعه توسط منافقان صورت گیرد ، که ثمره دو قطبی ها در منطقه ما مشخص است و بازنده قطعی آن سرزمینی شد که عرصه نبرد مردمانش بود. به همین منظور خواستار محاکمه سریع ارازل و منافقانی هستیم که با سؤاستفاده از رأفت اسلامی اقدام به آتش زدن مساجد و قرآن و هتک حرمت مقدسات و برداشتن معجر از سر نوامیس ملت موحد ایران کرده اند و فراموش کرده اند که این دیار کهن بیش از هزاران سال و حتی پیش از هخامنشیان جایگاه والای زن و حرمت پوشش بانوانش را درک کرده.
۵- امیرالمومنین (علیه السلام) فرمود: هنگام فتنه، چون شتر دو ساله باش، نه پشتى دارد تا سوارش شوند و نه شیری که بدوشند چنان زى که در تو طمع نبندند. و به تعبیر رهبر فرزانه ی انقلاب؛ دو جمله حیاتی و جاودان قرآن یعنی تواصی به حق و تواصی به صبر برای همیشه و بخصوص برای امروز ما یک دستورالعمل اساسی است.
و صبر به معنای پایداری، ایستادگی، خسته نشدن و خود را در بن‌بست ندیدن است.
طرفین هر رویدادی در پدید آمدن هر کنش و رخ داد سهیم  اند که پس از روشن شدن ابعاد قضیه، قابل قضاوت است و  در خاتمه، پیرو سخن مقام معظم رهبری(مدظله العالی) ضرورت دادرسی و برگزاری مراسم دادگاه پس از یافتن خاطیِ اصلی رویداد ها بصورت شفاف و در ملأ عام نسبت به مآخذه ایشان مبادرت شود.»

پایان پیام/


هیچ انسانی از درگذشت هموطن خود خوشحال نیست/نباید اجازه داد دشمنان فضای دانشگاه‌ را متشنج کنند