آمار شکایات از دادسراهای انتظامی کشور استخراج می‌شود/پیشگیری از طرح شکایت بی‌دلیل

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت الاسلام و المسلمین محمد مصدق در سومین جلسه قرارگاه پیگیری تدابیر و رهنمودهای هشت گانه مقام معظم رهبری در قوه قضاییه با موضوع کادرسازی بر مبنای سند تحول و تعالی قوه قضاییه افزود: هدف از تشکیل نشست این است که در مدت کوتاه در حوزه‌های مختلف و در جهت نظام‌مندی دادگستری‌ها و حل مشکلات مردم اقدامات مطلوب را شاهد باشیم.

معاون اول قوه قضاییه گفت: نام این نشست قرارگاه عملیاتی با ویژگی‌های جهادی است و باید اقداماتی که در این قرارگاه مصوب می‌شود به فوریت در عمل انجام شود و نباید به سراغ مباحث پژوهشی برویم هر چند وجود پیوست علمی و پژوهشی برای برنامه لازم  است.

حجت الاسلام و المسلمین محمد موحدی آزاد دادستان انتظامی قضات، گفت: کارگروه اتقان آراء در راستای اتقان و ارتقای دانش و توان قضات در دادسرای انتظامی قضات شد.

وی با بیان اینکه در بازرسی‌ها به موضوع اتقان آراء به صورت ویژه می‌پردازیم، افزود: تشکیل کارگروه علمی به منظور تهیه سرفصل‌های آموزشی تخصصی در حوزه‌های مورد نیاز صورت گرفته است.

موحدی آزاد با اشاره به جلسه روز ۲۱ تیر سال جاری که در آن جلسه رئیس قوه قضاییه خطاب به مسئولان گفت که بحث شناسایی مسئولان ولایی و متعهد انجام شود، افزود: مدیران باید خودشان شروع کنند و از روز اول به فکر جانشین‌سازی و کادرسازی باشند؛ این مسئله مهمی است که بیشتر ما مسئولان از انجام آن اقدام می‌ترسیم.

دادستان انتظامی قضات اضافه کرد: کارگاه‌های قضایی برای بررسی و ارزیابی اقدامات قضات برگزار شد و در این رابطه کارنامه‌های قضایی برای قضات صادر شد. تلاش ما بر این است که قانون نظارت بر رفتار و عملکرد قضات را به خوبی اجرایی کنیم. باید بازنگری در متون درسی و آموزشی قضات در دوره‌های مختلف آموزشی صورت گیرد.

محمدباقر الفت معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه گفت: برنامه کادرسازی در قوه قضاییه باید در یک برنامه مدون و در یک دوره چهار ساله انجام شود تا به نتیجه مطلوب برسیم.

وی افزود: برای اجرای هر کدام از فرامین مقام معظم رهبری زمان و اعتبارات مناسبی تعیین کردیم و مرتب برنامه‌های مزبور را پایش و رصد خواهیم کرد تا به این نتیجه برسیم که آیا این اقدامات به صورت مناسب انجام می‌شود یا نه.

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه تصریح کرد: تلاش کردیم تا برای هر یک از برنامه‌های خود یک مجری و یک هدایت‌گر برای مجری برنامه‌ها لحاظ کردیم. اجرای این برنامه‌ها واقدامات از ابتدای سال جاری آغاز شده است که در دو دسته بودجه بر و بدون بودجه تنظیم شده است.

الفت با بیان اینکه ۲ مدل از هفت مدل برنامه‌ها، پژوهشی است، گفت: تدوین مدل شایستگی مدیران قوه قضاییه و تدوین دستورالعمل شرایط نخبگی در دستگاه قضا این دو مدل پژوهشی است.

وی افزود: برای مدل‌های برنامه‌های خود با مرکز پژوهشگاه قوه قضاییه قرارداد منعقد کردیم.

در پایان این جلسه مصوباتی مورد تصویب معاون اول قوه قضاییه برای اجرا در قرارگاه پیگیری تدابیر و رهنمودهای هشت گانه مقام معظم رهبری در قوه قضاییه قرار گرفت که جزییات این مصوبات به شرح زیر است: برنامه‌های پیشنهادی کارگروه در حوزه شناسایی؛ تشکیل کارگروه موضوع دستورالعمل ۲۰ اسفند سال ۱۳۹۸ و تدوین شیوه نامه موضوع بند ۴ توسط معاونت منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه، تهیه شناسنامه شاخص ها در دادسرای انتظامی قضات، استفاده از سامانه کادرسازی های موجود نسبت به کل ۱۲۰۰۰ قاضی و کارمندان، راه اندازی سامانه جامع عملکرد قضات، شناسایی قضات برجسته و معرفی آن از سوی مرکز رسانه به منظور شخصیت سازی از قضات، هستند.

همچنین برنامه‌های پیشنهادی کارگروه در حوزه توانمندسازی مدیریتی؛ برگزاری دوره‌های آموزشی برای افراد شناسایی شده (توانمند سازی علمی)، تدوین شیوه نامه توانمندسازی تجربی (هیات‌های معین مدیریت)، تغییر مدل کارآموزی قضایی (کارگاه محور)، تدوین شیوه نامه جذب تخصصی قضات هستند.

در این نشست موضوع  استفاده از سامانه برای ارتقای کارمندان اداری (سامانه مسیر)، تعیین پست قائم مقام برای رئیس کل و معاون اول برای دادستان مرکز استان و انتصاب از بین افراد شناسایی شده و تغییر گروه‌های شغلی مربوط مورد بررسی قرار گرفت.

آمار شکایات از دادسراهای انتظامی کشور استخراج می‌شود/پیشگیری از طرح شکایت بی‌دلیل