خودسازی یکی از بحث‌های مهم انتظار در عرصه بین‌الملل است

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از مجمع جهانی اهل بیت (ع) آیت الله رضا رمضانی روز دوشنبه در دیدار مسئول و اعضای هیئت علمی مؤسسه آینده روشن گفت: متأسفانه زمینه سازی برای ظهور در عرصه بین الملل کم رنگ و در برخی مناطق بی رنگ است. باید در زمینه شناساندن حضرت مهدی(عج) در جهان مخصوصا در عرصه فضای مجازی بیشتر تلاش کنیم.

وی افزود: کرونا خسارت های زیادی وارد کرد و نیروهای زبده و برخی از بزرگان را از ما گرفت اما برای فعالیت در فضای مجازی فرصت بزرگی را ایجاد نمود. ضرورت دارد به سمت فضای مجازی کوچ کرد و امروزه بهترین زمان و فضا برای فعالیت وجود دارد. چون با منبرهای سنتی، جمع محدودی مستمع داریم اما در منبر مجازی، هزاران نفر می توانند از سخنرانی استفاده کنند.

رمضانی ادامه داد: علم، اندیشه، معنویت و تحقق معنویت به معنای واقعی کلمه در دولت حضرت مهدی(عج) آشکار خواهد شد. همه دولت ها امتحان خود را می گذرانند و بشریت اعم از مسلمان و غیر مسلمان به مرحله ای می رسد که دنبال منجی خواهند بود؛ هر چند به نام، امام مهدی(عج) را نشناسند که او آخرین وصی پیامبر(عج) است و بر اساس روایات امام زمان(عج) جهان را از تهدید، خودکامگی و ظلم و استکبار رهایی خواهد بخشید.

دبیرکل مجمع اهل بیت(ع) درباره مفهوم جهاد در اسلام گفت: بر اساس آیات و روایات، جهاد نه تنها در اسلام بلکه در ادیان ابراهیمی دیگر نیز آمده است. حضرت موسی و حضرت سلیمان شرایط جهاد را داشتند و برای برخی پیامبران مثل حضرت عیسی شرایط جهاد ایجاد نشد. اسلام و مدیریت آن بر مبنای رحمت بوده است و آیات و روایات زیادی در این باره وجود دارد اما برخی روشنفکران جنبه رحمانیت اسلام را برجسته کرده اند و مدعی هستند که در اسلام جهاد وجود ندارد و حتی می گویند که آیات جهاد باید از قرآن برداشته شود!

این استاد حوزه علمیه قم افزود: در شهر برلین پروژه قرآن شناسی در ۱۵ سال تعریف کرده بودند. آنان ادعا می کردند که قرآن کتاب انسان و قانون نیست؛ بخشی از قرآن موعظه است اما مخاطب قرآن و پیامبر، عرب زبان بودند و نمی تواند برای مجموعه بشری ضابطه باشد. در آنجا پاسخ دادم که مخاطب قرآن، عقل و فطرت است و عقل و فطرت، زمان و مکان نمی شناسد. بنابراین سیره پیامبر(ص) سیره رحمت بود اما در کنار آن مقاومت نیز وجود داشته است.

وی درباره اشتباه و کج سلیقگی برخی در معرفی امام زمان(عج) اظهار داشت: در شهر وین نشستی با عنوان آخرالزمان از دیدگاه شیعه و کاتولیک برگزار شد و یکی از سخنرانان شیعه گفت که در زمان ظهور امام زمان(عج) دو سوم مردم بر اثر جنگ و خونریزی کشته می شوند. این سخن اساسا صحیح نیست و بیان این نوع سخنان باعث ایجاد وحشت می شود. روایات کشته شدن دو سوم از مردم در عصر ظهور از علی بن حمزه بطائنی است و روایات معتبری نیستند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) تأکید کرد: معرفی امام زمان(عج) به فردی جنگنجو یا زمانه ای پر از جنگ و خونریزی، با روح اسلام و سیره حضرت مهدی(عج) در تعارض است و اگر سمینار بین المللی با موضوع رحمت و مقاومت در سیره حضرت مهدی(عج) با حضور ادیان دیگر و به صورت بین المللی برگزار شود، خیلی خوب است چون یهودی ها و مسیحی ها هم درباره آخرالزمان سخنان زیادی دارند.

رمضانی با بیان اینکه جامعه بشری تشنه معارف ناب اسلامی است، گفت: امروزه سه یا چهار هزار معنویت جعلی و بدلی در اروپا و آمریکا ایجاد شده است. باید بر وجود معنویت در دولت حضرت مهدی(عج) و حرکت بشریت به سمت توحید در آخرالزمان تأکید شود چون امروزه مردم از ولنگاری زیر چتر لیبرالیسم خسته شده اند.

وی به سفرهای اخیر خود به اروپا اشاره کرد و افزود: دیداری با شورای واتیکان در فرانسه و دبیر شورای پروتستان در ژنو داشتیم. آنان آمادگی زیادی دارند که معارف اسلام را بدانند. امروزه در هالیوود درباره مفاهیم مقاومت، آخرالزمان و مهدویت فیلم می سازند چون این مفاهیم به معنای صحیح و درست به برکت انقلاب اسلامی در جهان جا افتاده است.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) تأکید کرد: بسیاری از کسانی که در غرب زندگی می کنند جاهلان قاصر هستند و نه مقصر؛ چون غول های رسانه ای صهیونیسم اجازه نمی دهند تا اسلام ناب به گوش جهانیان برسد.

وی فعالیت های علمی و میدانی موسسه آینده روشن را ارزشمند دانست و گفت: برخی مقالات مجموعه شما را خواندم و بنظرم مناسب است این مقالات به زبان های مختلف ترجمه شود. البته زمینه های همکاری با معاونت های علمی و فرهنگی و امور بین الملل مجمع اهل بیت(ع) وجود دارد. در برگزاری وبینارها و همکاری با شخصیت های بین المللی کوتاهی نخواهد شد. همچنین پژوهشگران موسسه آینده روشن می توانند با دانشنامه ویکی شیعه مرتبط باشند و در ایجاد و تکمیل برخی مداخل مقالات همکاری کنند. از سوی دیگر در شبکه ماهواره ای ثقلین که حدود ۱۸ میلیون مخاطب دارد، کارشناسان موسسه آینده روشن می توانند به زبان عربی جریان مهدویت را تبیین کنند.

در ابتدای این دیدار حجت الاسلام سید مسعود پورسید آقایی مسؤول مؤسسه آینده روشن گزارشی از فعالیت های مؤسسه ارائه کرد، از ظرفیت های همکاری مجمع گفت و خواهان توسعه همکاری ها بین دو مجموعه شد.

خودسازی یکی از بحث‌های مهم انتظار در عرصه بین‌الملل است