رسانه‌های قطری «رضا دهدار» را رقیب قهرمان المپیک می‌دانند

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا، مسابقات وزنه‌برداری قهرمانی آسیا امروز (شنبه) با رقابت‌های دسته ۹۶  و ۱۰۲ کیلوگرم پیگیری خواهد شد. در گروه B رقابت‌های دسته ۹۶ کیلوگرم علیرضا معینی نماینده ایران است و در گروه A این رقابت‌ها رضا بیرانوند به روی تخته مسابقات خواهد رفت. مسابقات دسته ۹۶ کیلوگرم ساعت ۱۴ به وقت ایران برگزار می‌شود. همچنین در دسته ۱۰۲ کیلوگرم رضا دهدار رقابت سختی با فارِسِ الباخ قهرمان المپیک دارد.

روزنامه الرایه قطر در گزارشی با اشاره به حضور فارِس الباخ در مسابقات قهرمانی آسیا نوشت: قهرمان المپیک در دسته ۱۰۲ کیلوگرم رقابت سختی با  قهرمان قزاقستانی و رضا دهدار از ایران دارد. او باید برای مدال طلای قهرمانی آسیا در این دسته تلاش کند تا نخستین قهرمانی خود را در قاره‌ کهن جشن بگیرد. فارِس سال گذشته و در مسابقات ازبکستان به عنوان نایب قهرمانی دسته ۱۰۲ کیلوگرمی رسید.

تمجید روزنامه قطری از فارِس الباخ در حالی است که وی با وجود مدال طلای المپیک در دسته ۹۶ کیلوگرم تا کنون در کسب عنوان قهرمانی آسیا و جهان در دسته ۹۶ و ۱۰۲ کیلوگرم ناکام بوده است. الباخ قطری در سه دوره مسابقات قهرمانی آسیا حضور پیدا کرده که حاصل آن یک عنوان نایب قهرمانی و یک عنوان ششم است.

سال گذشته و در مسابقات قهرمانی آسیا ازبکستان رسول معتمدی توانست بالاتر از فارِس قطری عنوان قهرمانی آسیا را از آن خود کند.

بسیاری از کارشناسان باور دارند که قهرمانی فارِس در توکیو ناشی از غیبت چهره‌های نامدار دسته ۹۶ کیلوگرم بود. سهراب مرادی دارنده مدال طلای المپیک ۲۰۱۶ ریو و کیانوش رستمی دارنده مدال نقره المپیک ۲۰۱۲ لندن و طلای ۲۰۱۶ ریو و تیان ئاتو دارنده مدال نقره المپیک ۲۰۱۶ ریو سرشناس‌ترین غایبان این دسته بودند. فارِس الباخ در توکیو ۱۴ کیلوگرم (۴۰۲ کیلوگرم) کمتر از رکورد سهراب مرادی وزنه زد اما به مدال طلا رسید.

سهراب مرادی  با ثبت مجموعه ۴۱۶ کیلوگرم رکوردار جهانی دسته ۹۶ کیلوگرم به شمار می‌رود. وی ۱۸۶ کیلوگرم در یک‌ضرب و ۲۳۰ کیلوگرم در دوضرب را به نام خود ثبت کرده است.

فارس الباخ وزنه‌بردار مصری‌الاصل تیم ملی قطر در حاشیه مسابقات قهرمانی بزرگسالان آسیا درباره آمادگی خود بعد از تغییر دسته وزنی اخیرش اظهار داشت: کمتر از دو یا سه ماه است که از دسته وزنی ۹۶ به وزن ۱۰۲ کیلوگرم آمده‌ام. دسته ۱۰۲ یکی از  دسته‌های وزنی جدید در بازی‌های المپیک است.

وی ادامه داد: هنوز در حال تمرین هستم. این مسابقات خیلی برایم جدی نیست و به آن فکر نمی‌کنم. مهمترین موضوع برای ما مسابقات جهانی کلمبیا در ماه دسامبر است که کسب سهمیه بازی‌های المپیک هم به شمار می‌رود و بهترین عملکردم را آنجا خواهم داشت اما مسابقات آسیایی فرصتی است که خودم را در دسته وزنی جدید ارزیابی کنم.

فارس درباره رقابت دسته ۱۰۲ کیلوگرم در روز شنبه ۲۳ مهرماه نیز گفت: بیشتر رقبایم را می‌شناسم و اغلب دوستان من هستند. رقیبان سرسختی در سراسر جهان و از جمله ایران دارم مثل رسول (معتمدی) که در درجه اول همه با هم دوست هستیم اما در صحنه مسابقات با هم رقابت داریم. برای همه آرزوی موفقیت دارم.

https://dailies.ir/15/10/2022/%d8%b1%d8%b3%d8%a7%d9%86%d9%87%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%82%d8%b7%d8%b1%db%8c-%d8%b1%d8%b6%d8%a7-%d8%af%d9%87%d8%af%d8%a7%d8%b1-%d8%b1%d8%a7-%d8%b1%d9%82%db%8c%d8%a8-%d9%82%d9%87/